Małopolskie Targi Innowacji

Małopolskie Targi Innowacji to cykliczne wydarzenie targowe realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a dokładnie Biuro Monitorowania i Zarządzania Regionalną Strategią Innowacji Województwa Małopolskiego – Departament Gospodarki i Społeczeństwa Informacyjnego. Od 2008 roku Targi są częścią projektu „Regionalny System Innowacji Województwa Małopolskiego. Projekt pilotażowy” i stanowią jeden z jego kluczowych elementów.

W roku 2010 Targi odbędą się po raz trzeci. Pierwsze, pod nawą Małopolskie Dni Technologii i Innowacji, odbyły się w roku 2007 i były swego rodzaju protoplastą obecnie organizowanego wydarzenia. Pierwsze Targi pod aktualną nazwą odbyły się w 2009 roku.

Targi mają za zadanie stworzenie podstaw dla porozumienia i współpracy pomiędzy przedstawicielami nauki, biznesu i szeroko pojętej administracji. Celem takiego porozumienia ma być stworzenie regionalnego systemu innowacji, która będzie podstawą dla rozwoju regionalnej gospodarki w oparciu o wiedzę oraz innowacyjne rozwiązania i technologie. Małopolskie Targi Innowacji stanowią interesujący i nowatorski sposób jego budowy. Bezpośrednie spotkania przedstawicieli nauki, biznesu i administracji to niezmiernie rzadka i trudna do zrealizowania praktyka, jednak jak się okazuje całkiem realna. Bezpośrednie kontakty mają tą przewagę nad ich pozostałymi formami, że budują zaufanie, pozwalają na większą swobodę i śmiałość, a podjęte w ten sposób deklaracje i zobowiązania mają większą szansę na ich realizacje.

Podczas Targów Instytucje (naukowe, otoczenia biznesu i administracji) prezentują swoje usługi w zakresie wsparcia firm w poszukiwaniu, wdrażaniu i finansowaniu innowacji, natomiast rolą przedsiębiorców (reprezentujących sektor mikro, małych i średnich) jest danie dobrego przykładu poprzez prezentację swoich osiągnięć we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań

Miejscem dla Małopolskich Targów Biznes + Nauka 2010, będzię Krakowski Mały Rynek, a konferencja towrzysząca targom w Międzynarodowym Centrum Kultury na Rynek Głównym. Wydarzenie odbędzie się 13 października 2010 w godzinach 9 – 18, natomiast konferencja odbędzie się w godzinach 10 – 15.00. Uczestnicy części targowej to 50 wystawców (33 instytucje, 17 MŚP), dla odwiedzających jest wstęp wolny. Uczestnicy części konferencyjnej to ok. 150 osób (wstęp wolny, wymóg wcześniejszej rejestracji).

Małopolskie Targi Innowacji realizowane są w ramach Regionalnego Systemu Innowacji Województwa Małopolskiego, który jest projektem pilotażowym. To projekt systemowy realizowany przez Biuro Monitorowania i Zarządzania Regionalną Strategią Innowacji Województwa Małopolskiego, funkcjonujące w ramach Departamentu Gospodarki i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Realizacja Projektu pierwotnie była przewidziana na trzy lata (wrzesień 2008 – sierpień 2011), Nadrzędnym celem projektu jest wspieranie wdrażania „Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2008-2013″ (RSI) poprzez stworzenie systemu monitoringu i ewaluacji RSI umożliwiającego ocenę podejmowanych w regionie działań związanych z wdrażaniem szeroko pojętej innowacyjności oraz wskazanie nowych.

Projekt ma za zadanie stworzyć „platformę” współpracy między różnymi instytucjami na terenie województwa: przedsiębiorstwami, uczelniami, jednostkami naukowo- badawczymi, instytucjami otoczenia biznesu oraz władzami regionalnymi. Efektem finalnym projektu będzie upowszechnienie wizerunku Małopolski jako regionu otwartego na innowacje, podniesienie świadomości i zbliżenie przedsiębiorców do idei innowacji oraz przede wszystkim powstanie i sprawne funkcjonowanie regionalnego systemu innowacji.

System ten to swoista sieć, na którą składają się różnego typu instytucje, działania, zasoby oraz łączące je powiązania. Do tworzących system innowacji instytucji należy zaliczyć istniejące i powstające przedsiębiorstwa, uczelnie i instytuty naukowe, władze regionalne, a także, pośredniczące między sferą nauki i przedsiębiorczości instytucje otoczenia biznesu. Nie mniej istotne są wszelkie działania wyżej wspomnianych podmiotów służące rozwojowi innowacyjności oraz zasoby, które umożliwiają lub ułatwiają współpracę w ramach sieci: systemy informacji, infrastruktura IT, parki przemysłowe, inkubatory. Jednak aby mówić o systemie innowacji, powyższe jego elementy muszą być ze sobą powiązane. Służą temu min. inicjatywy klastrowe, wspólnie podejmowane proinnowacyjne przedsięwzięcia oraz różnego rodzaju projekty min. tutaj opisywany.

Podstawą dla budowy Regionalnego Systemu Innowacji w Województwie Małopolskim jest „Regionalna Strategia Innowacji Województwa Małopolskiego 2008 – 2013”.

Najważniejsze zrealizowane i realizowane działania w ramach projektu:
- Małopolskie Targi Innowacji
- Opracowanie Programu Wykonawczego 2009-2011 dla Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego
- Analizy, ekspertyzy, badania:
- Analiza jakościowa potencjału inicjatyw klastrowych w Małopolsce
- Badanie ewaluacyjne on-going Regionalnej Strategii Województwa Małopolskiego 2008-2013 „Ocena transferu wiedzy i powiązań sfery B+R oraz instytucji otoczenia biznesu z przedsiębiorstwami w Województwie Małopolskim w 2009 roku”
- Monitoring wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego na lata 2009-2011
- Wizyty studyjne w poszukiwaniu dobrych praktyk
- Spotkania Małopolskiej Rady Innowacji
- Współpraca przy organizacji inicjatyw proinnowacyjnych: konkurs Innovator Małopolski oraz Międzynarodowe Sympozjum Urzędu Patentowego RP dotyczące ochrony własności przemysłowej
- Wydanie oraz druk dokumentów: Regionalna Strategia Innowacji Województwa Małopolskiego 2008 – 2013”, Program Wykonawczy 2009-2011 dla Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego

Zaloguj się Logowanie

Komentuj