Lubelskie w jeden dzień

© freeimages.com

© freeimages.com

Wyruszając z Lublina samochodem, można w ciągu jednego dnia dotrzeć na granicę na Bugu i wrócić, odwiedzając po drodze 7 niezwykłych miejsc. Trasa w obie strony liczy około 300 km.

Lublin-Piaski-Stołpie

W odległości zaledwie 25 km od Lublina znajdują się Piaski, miasto ważne dla turystów zainteresowanych mniejszościami wyznaniowymi i etnicznymi Lubelszczyzny oraz dla wielbicieli współczesnej poezji polskiej. Do atrakcji turystycznych Piask należą ruiny dwóch zborów, ariańskiego i kalwińskiego, oraz dwa cmentarze żydowskie. W Piaskach mieszkał również jako dziecko Marcin Świetlicki, polski poeta i wokalista. Miejscowość słynie też z potrawy regionalnej – flaków piaseckich, które w 2016 r. zostały wpisane na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych. W ostatnią niedzielę czerwca odbywa się tu coroczny „Festiwal Flaków”.

Na zachód od Piask leży wieś Stołpie. Jej znakiem rozpoznawczym jest stojąca tuż przy drodze wieża. Wzniesiona na planie kwadratu o boku około 6 m ma trzy kondygnacje i 17 m wysokości. Mimo prowadzonych od lat 60. ubiegłego wieku badań archeologicznych i historycznych, jej pochodzenie i przeznaczenie wciąż pozostaje zagadką. Badacz Stołpia prof. Andrzej Buko przypuszcza, że budowla powstała jako miejsce odosobnienia (więzienie lub erem) dla jednej osoby.

Stołpie-Okuninka-Jezioro Białe-Sobiborski Park Krajobrazowy

Ze Stołpia w kierunku północnym prowadzi droga do Okuninki. Położona nad Jeziorem Białym wieś jest popularną miejscowością rekreacyjną. Dzięki rozbudowanej bazie noclegowej i zagospodarowaniu brzegów jeziora przyciąga turystów nie tylko z Lubelszczyzny.  W wyjątkowo czystym Jeziorze Białym można pływać i nurkować. Miejsce to posiada mikroklimat zbliżony do morskiego. Nie można go jednak polecić osobom ceniącym sobie spokój i ciszę.

Alternatywę dla zatłoczonej Okuninki może stanowić Sobiborski Park Krajobrazowy z licznymi torfowiskami i leśnymi jeziorami zamieszkanymi przez rzadkie gatunki ptaków, motyli, płazów i gadów (znajduje się tu m.i. ostoja żółwia błotnego). Przez Park prowadzą szlaki piesze, rowerowe i kajakowe.

Okuninka-Włodawa

Jeden ze szlaków turystycznych Sobiborskiego Parku Krajobrazowego kończy się we Włodawie (można tam również dojechać w 6 minut samochodem). To liczące niespełna 14 tysięcy mieszkańców miasto od początku swojego istnienia było miejscem współistnienia trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej. Przed II wojną światową Żydzi stanowili 60% mieszkańców Włodawy, przez co przekształciła się ona w typowy sztetl. Zbudowano tu dwie synagogi, szkołę, dom modlitwy i mykwę. Kres żydowskiej Włodawie położył Holocaust: większość mieszkańców zginęła w Sobiborze.

Oprócz budowli sakralnych – kościoła św. Ludwika z XVIII w. i cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIX w. – warto zatem odwiedzić Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Zbiory mieszczą się w trzech pożydowskich budynkach: Wielkiej i Małej Synagodze oraz Domu Pokahalnym. Utworzenie Zespołu Synagogalnego i przejęcie go przez muzeum pozwoliło na ocalenie dziedzictwa ludności żydowskiej.

Włodawa-Jabłeczna-Kodeń

Kierując się 30 km dalej na północ, można dotrzeć do Jabłecznej. Pomiędzy wsią a Bugiem znajduje się monaster św. Onufrego, założony prawdopodobnie w XV w. Od swoich początków do dziś, mimo rozbiorów i wojen, mnisi troszczą się o „podtrzymanie i umacnianie wiary prawosławnej na terenach Podlasia”. Klasztor zamieszkuje obecnie jedenastu zakonników.

Samochodową wyprawę na wschód od Lublina można zakończyć w Kodniu, położonym 12 km na północ od Jabłecznej. Do największych atrakcji należy tu Kalwaria Kodeńska na terenie dawnego zamku Sapiehów i datowany na XVII w. cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Na terenie maryjnego sanktuarium znajduje się również Ogród Zielny Matki Bożej. Kodeński Ogród Ziołowy zaprojektowany w kształcie rozwijających się płatków róży jest jednym z trzech europejskich obiektów tego typu.

*

Lubelszczyzna to wymarzony cel i krótkich, i długich wypadów turystycznych. Posiada bogatą sieć dróg, tras rowerowych i szlaków pieszych. Rozwija zróżnicowaną ofertę noclegów. Liczne pamiątki bogatej historii Lubelskiego pozwalają swobodnie planować wakacyjne i weekendowe wyprawy. Satysfakcja z podróży po Lubelszczyźnie w dużej mierze zależy od naszej pomysłowości.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj