© adobestock
Praca zawodowa to nie tylko szansa na zarobek, ale również sposób na rozwijanie się. Wiele osób, którym udało się znaleźć wymarzony etat przyznaje, że praca może dawać satysfakcję a nawet stać się pasją.
Jednak znalezienie posady, która będzie spełnieniem naszych marzeń i aspiracji zawodowych bywa trudne. Na najlepsze stanowiska jest bowiem wielu kandydatów. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób możemy ich pokonać i zdobyć etat, o którym marzymy.
Kluczowe znaczenie w zdobywaniu pracy marzeń ma odpowiednio napisane CV. Wbrew pozorom nie musi być bardzo długie i rozbudowane. Znacznie lepiej jeśli znajdą się na nim informacje związane z posadą i zawodem, który chcesz wykonywać. Dlatego też, jeśli ubiegasz się o pracę na stanowisku księgowego możesz zrezygnować z umieszczania informacji o kursie barmańskim. Czasem mniej oznacza więcej. Zadbaj również o to, by CV było jak najbardziej czytelne. Jeśli decydujesz się na ozdobniki – upewnij się, że nie rozpraszają osoby czytającej.
Jeśli twoje CV zainteresuje pracodawcę prawdopodobnie zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. To szansa na zaprezentowanie swoich mocnych stron, musisz jednak uważać, żeby nie chwalić się przesadnie. Warto być po prostu szczerym i nie ubarwiać swojego życiorysu czy mówić o umiejętnościach, których nie posiadamy. Takie drobne kłamstwa bardzo szybko wychodzą na jaw.
Wszyscy doskonale znamy przysłowie, że szata nie zdobi człowieka. Nie da się jednak ukryć, że to co mamy na sobie dużo mówi rekruterowi o naszym charakterze i podejściu. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest czasem, w którym warto eksperymentować ze swoim stylem. Bezpieczna klasyka, schludny wygląd, ubrania utrzymane w klasycznych kolorach – to wszystko pozwoli ci stworzyć wizerunek profesjonalisty w oczach rekrutera.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej liczy się nie tylko twój wygląd, ale również to jak się zachowujesz. Zadbaj o to, by pozbyć się zbędnego stresu, który paraliżuje i sprawia, że twoje wypowiedzi są bezładne i nieciekawe. Warto zadbać o siebie przed rozmową kwalifikacyjną – odpręż się, wypij herbatę, przed wejściem do gabinetu rekrutera pooddychaj głęboko.
Do rozmowy kwalifikacyjnej warto się również przygotować w domu. Pamiętaj, że większość rekruterów zadaje podobne pytania. Ich listę znajdziesz w artykule “Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Pytania i odpowiedzi„. Zapoznając się z nimi pomyśl nad tym co odpowiedziałbyś rekruterowi. Postaraj się poćwiczyć odpowiedzi. Dzięki temu, gdy usłyszysz znajome ci pytanie poczujesz się znacznie pewniej i bez trudu oddzielisz odpowiedzi.
Podsumowując, w dzisiejszych czasach znalezienie zatrudnienia jest coraz łatwiejsze. Bezrobocie maleje, atrakcyjnych ofert pracy pojawia się zaś naprawdę sporo. Wciąż jednak najlepsze stanowiska pracy przyciągają wielu chętnych. Dlatego też odpowiednie CV, zadbanie o swój wygląd oraz przygotowanie się do rozmowy ma kluczowe znaczenie w poszukiwaniu pracy marzeń.
Zaloguj się Logowanie