Interaktywne maszyny rolnicze, czy są ekologiczne?

VALTRA

Valtra

Jedną z najważniejszych kwestii we współczesnym rolnictwie jest zapewnienie efektywnej i wydajnej produkcji przy jak najmniejszej ingerencji w środowisko naturalne. Ekologiczna uprawa ziemi, rozwijana od kilku dekad zyskała w ostatnich latach wymierne wsparcie w postaci nowych technologii. Doskonałym przykładem są ciągniki marki Valtra. Fiński producent wyznacza standardy w kwestii tego, jak umiejętnie łączyć potężną moc i zaawansowane możliwości swoich maszynach z odpowiedzialnym, ekologicznym podejściem.

Kluczowe założenia ekologicznego rolnictwa

Jak najniższa emisyjność, mniejsze zużycie paliw, inteligentne planowanie tras czy ograniczenie ingerencji w glebę – to niektóre z najważniejszych założeń rolnictwa przyjaznego środowisku. Nie sposób zapominać również o stopniowej eliminacji pestycydów czy nawozów. Podstawowym celem ekologicznej uprawy jest nie tylko dostarczanie klientom zdrowych, w pełni naturalnych produktów roślinnych i zwierzęcych, ale także jak najmniejsze naruszanie struktury pól i środowiska. Ochrona żyjących w ziemi organizmów sprawia, że powszechne staje się stosowanie maszyn umożliwiających możliwie płytką orkę oraz siew.

Naprzeciw potrzebom współczesnych gospodarstw rolnych wychodzą producenci sprzętu i maszyn rolniczych. Coraz więcej technologii stosowanych w ciągnikach, agregatach uprawowo-siewnych czy pozostałych maszynach, ma na celu zmniejszenie ingerencji w środowisko naturalne. Przykładem może być łączność GPS, pozwalająca precyzyjnie planować uprawę ziemi tak, by całkowicie wyeliminować zbędne lub nakładające się na siebie przejazdy. Zyski są wymierne – oprócz ograniczenia ilości zużywanych paliw, obniża się również emisja dwutlenku węgla i tlenków azotu. Wykorzystanie satelitów to tylko jeden z wielu przykładów rozwiązań technologicznych, które mają na celu spełnienie standardów ekologicznej produkcji rolnej. Dowodami na to, jak wszechstronne może być nowoczesne rolnictwo, są traktory Valtra, wyznaczające nowy standard w dziedzinie inteligentnej uprawy ziemi.

Valtra N154e Versu – silny, niezawodny, przyjazny dla środowiska

Seria traktorów N produkowanych przez skandynawską firmę oferowana jest w bogatym wyposażeniu. Stosowane w maszynach rozwiązania pomagają precyzyjnie planować uprawę. Pozwalają na bieżące monitorowanie parametrów pracy dzięki technologii Valtra Connect. Na uwagę zasługuje także pakiet rozwiązań ekologicznych, w które producent oferuje użytkownikom. Najważniejsze z nich to m.in.:

  • fabryczne tankowanie ciągników Valtra odnawialnym olejem napędowym Neste My,
  • funkcja EcoPower pozwalająca na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 10%,
  • katalizator SCR oraz filtr DPF ograniczające emisyjność,
  • możliwość regeneracji skrzyni biegów oraz poszczególnych podzespołów układu napędowego,
  • inteligentny podłokietnik SmartTouch, pozwalający sterować funkcjami maszyn,
  • technologia ValtraConnect, umożliwiająca monitorowanie wszystkich parametrów pracy ciągnika w czasie rzeczywistym.

Jeszcze oszczędniejsze spalanie, jeszcze mniejsza emisyjność

Wyposażony w 4-cylindrowy silnik AGCO Power o maksymalnej mocy 156 KM oraz pojemności 4,9 litra pozwala na elastyczne dopasowanie mocy do aktualnych potrzeb użytkownika. Jednocześnie funkcja EcoPower zapewnia do 10% mniejsze zużycie paliwa, dzięki możliwości uzyskaniu maksymalnej mocy przy obniżeniu momentu obrotowego. Biorąc pod uwagę koszty paliwa, technologia ta jest w stanie zagwarantować kilkutysięczne roczne oszczędności przy większych flotach i dużych areałach. Dzięki zastosowaniu układu selektywnej redukcji katalitycznej i filtra cząstek stałych, ciągniki Valtra seria N charakteryzuje obniżona emisyjność. Odpowiada ona zniknięciu z drogi 600 samochodów osobowych w skali roku.

 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj