Inkubatory technologiczne dla biznesu

Inkubatory technologiczne są jednym z wariantów rozwoju przedsiębiorczości, rozpowszechnianym, a nawet spokrewnionym ze środowiskiem naukowo- badawczym. Podstawowym ich celem jest wspomaganie ewolucji młodych, nowo powstałych firm, a także udoskonalenie warunków dla rozwoju oraz komercjalizacji nowoczesnych technologii. Działania, te realizowane są poprzez wszelkie kontakty z różnymi organizacjami edukacyjnymi, a przez to ocenę nowatorskich pomysłów innowacyjnych. Odpowiedzialne są również za doradztwo finansowe, marketing, porady prawne, organizacyjne, strukturalne oraz technologiczne.

Inkubatory dostarczają niezbędnej pomocy w pozyskiwaniu finansów, w tym funduszy ryzyka na prowadzenie działalności gospodarczej nowo powstałych firm i przedsiębiorstw. Optymalizację warunków dla przedsiębiorstw zyskują poprzez kreowanie odpowiedniej aury dla funkcjonowania systemu gospodarczego. Odpowiedzialne są także za dostarczenie ważnych dla potrzeb powierzchni na prowadzenie kapitału.

Jedno z ich głównych zadań polega na wsparciu oraz towarzystwie w pierwszym etapie funkcjonowania małej innowacyjnej firmy. W działalności inkubatorów coraz większe znaczenie mają prowadzone ,, miękkie” usługi dla tzw., małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Inkubatory technologiczne wspierają biznes asystując w przekazywaniu technologii, udostępniając biznesowe sieci lokalne oraz globalne, rozwijając kontakty i współpracę z jednostkami naukowymi. Ponadto patronują różnym szkoleniom, w celach zwiększenia umiejętności doradczych, informacyjnych oraz negacyjnych początkowo rozwijających się firm, przy ułatwionym dostępie do wspólnej infrastruktury zarówno technologicznej, jak i serwisowej.

Inkubatory technologiczne dla biznesu mają stwarzać szanse, dawać nowe możliwości, przede wszystkim jednak pomagać w utrzymaniu się na rynku oraz w osiągnięciu dojrzałości i samodzielności. Aktywnie bowiem wpływają na transfer i komercjalizację technologii, tworzenie i wyszukiwanie nowych miejsc pracy. Rozwijają nie znane i innowacyjne idee współpracy środowiska naukowego i lokalnego przedsiębiorstwa. Udzielają pomocy w rozszerzaniu agumentacji lokalnej, w promowaniu odkrywczych korporacji, w rozwoju ekonomicznym sektora prywatnego, tworzeniu pionierskich sieci współpracy oraz w rozsądnym zagospodarowaniu niewykorzystanych dotąd przedmiotów przemysłowych. Czynności te, wpływają tym samym na rozwój regionalny oraz otoczenie przedsiębiorstwa i dbają o jego znaczny postęp technologiczny.

Inkubatory uznawane są za doborowe narzędzie rozwoju lokalnego w oddziaływaniu na przedsiębiorczość, jak i rozwój ekonomiczny w danym regionie. Dzięki zyskaniu na wartości i jakości od końca lat 80 XX wieku, są coraz częściej wykorzystywane przez władze publiczne. Doskonale odświeżają, a zarazem pobudzają gospodarkę do ewolucji oraz innowacyjnego postępowania, w celach przekształceń kulturalnych, czego konsekwencją jest powstawanie nowych miejsc pracy. Inicjatywom tych, jako pierwsi poddali się Amerykanie w połowie lat 60 XX wieku. W Europie zaś przekonano się dopiero do inkubatorów 10 lat później, gdzie traktowano je początkowo jako alternatywę, która dawała ludziom pracę, nowe szanse i możliwości.

W 2003 roku odbyło się Światowe Forum Stowarzyszenia Inkubatorów Przedsiębiorczości i Inkubatorów parków Naukowych, w USA- Richmond. Na spotkaniu, proces rozwoju inkubatorów w sposób ekonomiczny, socjalny i technologiczny zdefiniowano jako ,,start- up”. Przedstawiciele Forum określili kilka kluczowych elementów inkubacji przedsiębiorczości. Jednym z nich jest zarząd, który pełni funkcję organizacyjną, rozwija spółkę i powiązania biznesowe. Poruszyło problem wyposażenia, czyli usług biurowych, szkolnych, itp. Ważną kwestia dotyczyła jednak doboru klientów, a co się z tym wiązało przyspieszenie postępu technicznego i strukturalnego przedsiębiorstwa, dzięki czemu mogło ono samodzielnie podjąć każdą działalność gospodarczą oraz ekonomiczną.

Obecnie znacząca jest równorzędność w kontaktach przedsiębiorców, z zarządem oraz pracownikami inkubatora, czego konsekwencją są ,,efekty strategii”.

W Polsce powstało łącznie około 80 inkubatorów, gdzie w 2005 roku 52 z nich działały, a cechy technologiczne spełniało tylko 7. Aktualnie powstaje 17 nowych inicjatyw inkubatorowych, w szczególności w parkach technologicznych- Kraków, Łódź, Poznań oraz przy szkołach wyższych, jak Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Humanistyczno- Ekonomiczna. Warto również wspomnieć o dążeniu do zamiany inkubatorów akademickich w technologiczne, prognozujące duże sukcesy dla firm korzystających z pomocy inkubatorów.


Zaloguj się Logowanie

Komentuj