Idealni Pracodawcy według profesjonalistów

Ponad jedna trzecia profesjonalistów w Polsce myśli o zmianie pracy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – wynika z badania Universum Professional Survey 2011. Będą poszukiwać firm, których cechuje stabilność i siła finansowa, ponieważ te aspekty świadczą obecnie o atrakcyjności pracodawców.

Polska edycja badania Universum Professional Survey została przeprowadzona na grupie blisko 15 500 osób posiadających minimum rok doświadczenia w różnych branżach. Pytania dotyczyły ich preferencji związanych z życiem zawodowym oraz wizerunku przedsiębiorstw aktywnych na polskim rynku pracy. Na podstawie badania powstał ranking Idealny Pracodawca według profesjonalistów, obrazujący poziom atrakcyjności firm dla potencjalnych pracowników. Ranking został podzielony na kategorie: biznes, inżynieria, IT, nauki ścisłe i nauki humanistyczne.

W kategorii biznes TVN utrzymał swoją ubiegłoroczną pozycję lidera, tuż za nim znalazła się firma Google – awans z miejsca trzeciego. Podium zamknęła Grupa Żywiec, która w 2010 roku zajmowała szóstą pozycję.

Warty odnotowania jest niewątpliwy sukces firm z kapitałem państwowym: PGNiG poprawiło swoje notowania o 10 pozycji – z 15. na 5. miejsce, Polskie Linie Lotnicze LOT awansowały z 22. na 6. miejsce, a KGHM Polska Miedź – z 23. na 7 miejsce.

– Przyczyną sukcesu firm z kapitałem państwowym jest niepewna sytuacja na rynku. Polscy profesjonaliści chcą przede wszystkim stabilnego zatrudnienia, ważna jest też dla nich konkurencyjna pensja podstawowa, a to, ich zdaniem, mogą im zaoferować właśnie takie firmy – twierdzi Anna Macnar, Country Manager, Universum Polska.

Wśród inżynierów najbardziej atrakcyjnym pracodawcą, podobnie jak w roku ubiegłym, okazała się Skanska. Na drugiej pozycji znalazła się KGHM Polska Miedź, trzecie miejsce utrzymał Urząd Dozoru Technicznego.

–Inżynierowie cenią firmy odznaczające się nie tylko siłą finansową, ale i dobrą reputacją. Ponadto ważne jest dla nich, by pracodawca zapewnił im także możliwość osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym – komentuje Sebastian Dyla, Employer Branding Consultant w Universum.

Wśród specjalistów IT najbardziej atrakcyjnym pracodawcą pozostaje Google. Na podium znalazł się także Microsoft (2. miejsce) i IBM Polska (3. miejsce). W porównaniu z zawirowaniami w innych branżach, ta zdaje się być bardziej odporna na zmiany rynkowe.

W kategorii nauki ścisłe pierwszym wyborem polskich profesjonalistów jest Nestlé Polska, awansująca z miejsca 2. Zaszczytną drugą pozycję przejął L’Oréal Polska – w ubiegłym na miejscu 4. Czołówkę zamyka GlaxoSmithKline, lider poprzedniej edycji rankingu Idealny Pracodawca w tej kategorii.

Co ciekawe, wybory specjalistów po studiach humanistycznych nie różnią się zbytnio od decyzji ekonomistów – obie grupy najchętniej podjęłyby pracę w TVN. Na drugim miejscu rankingu Idealny Pracodawca w kategorii Nauki humanistyczne znalazła się firma Google. Do grona liderów tej kategorii zalicza się również firma L’Oréal Polska, zajmująca trzecie miejsce na podium.

Zgodnie z wynikami badania Universum Professional Survey 2011 polscy profesjonaliści oceniają swoją satysfakcję z miejsca pracy na zaledwie 5,8 (w skali 1-10), a aż 38% z nich rozważa zmianę pracy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy. Kogo wybiorą? To zależy od atrakcyjnej marki firm jako pracodawców.

Idealny Pracodawca Top 10 – Biznes

 1. TVN S.A.
 2. Google Poland
 3. Grupa Żywiec
 4. L’Oréal Polska
 5. PGNiG
 6. Polskie Linie Lotnicze LOT
 7. KGHM Polska Miedź
 8. Ernst & Young
 9. Nestlé Polska
 10. Volvo

Idealny Pracodawca Top 10 – Inżynieria

 1. Skanska Grupa
 2. KGHM Polska Miedź
 3. Urząd Dozoru Technicznego
 4. PGNiG
 5. Budimex
 6. Volvo
 7. PKN Orlen
 8. General Electric
 9. Polimex – Mostostal
 10. PGE (Polska Grupa Energetyczna)

10. ABB

Idealny Pracodawca Top 10 – IT

 1. Google Poland
 2. Microsoft
 3. IBM Polska
 4. Intel
 5. Hewlett-Packard Polska
 6. Dell Poland
 7. TVN S.A.
 8. Nokia Siemens Networks
 9. Comarch
 10. Nokia Poland

Idealny Pracodawca Top 10 – Nauki ścisłe

 1. Nestlé Polska
 2. L’Oréal Polska
 3. GlaxoSmithKline

3. Danone

5. Google Poland

6. Bayer

7. Polpharma

8. Nivea Polska

9. Grupa Żywiec

9. Kompania Piwowarska

Idealny Pracodawca Top 10 – Nauki humanistyczne

 1. TVN S.A.
 2. Google Poland
 3. L’Oréal Polska
 4. Telewizja Polska
 5. Polskie Linie Lotnicze LOT
 6. Empik
 7. Agora S.A.
 8. IKEA Retail
 9. Grupa Żywiec
 10. Telewizja Polsat

Zaloguj się Logowanie

Komentuj