Foresight instrumentem rozwoju polskiego przemysłu

- Projekt InSight 2030 pozwala zidentyfikować obszary przemysłowe i technologiczne o największym potencjale dla rozwoju krajowej gospodarki – powiedziała Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podczas konferencji „Foresight technologiczny przemysłu w Polsce InSight 2030”. Konferencja odbyła się 1 grudnia 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.

- Foresight jest to proces wyszukiwania obszarów działań i doboru ich realizacji, dzięki którym polska gospodarka osiągnie przewagę konkurencyjną lub zwiększy potencjał rozwoju w porównaniu z innymi krajami – wyjaśniła wiceminister Henclewska.

Foresight InSight 2030 jest jednym z elementów przygotowywanego w Ministerstwie Gospodarki Programu Rozwoju Przedsiębiorczości. Realizuje on założenia Strategii innowacyjności i efektywności gospodarki.

- Tak szerokiego spektrum analiz nie przeprowadzono jeszcze w żadnym ze zrealizowanych w Polsce projektów tego typu – podkreśliła wiceminister Henclewska. Obszary, których dotyczy InSight 2030 to m.in. Nanotechnologie, Technologie informacyjne i telekomunikacyjne, Mikroelektronika.

Wiceminister Henclewska poinformowała, że Ministerstwo Gospodarki kończy prace nad przygotowaniem Strategii innowacyjności i efektywności gospodarki. – Jej głównym celem jest stworzenie warunków dla gospodarki wysoce konkurencyjnej, opartej na wiedzy i współpracy – zaznaczyła wiceminister Henclewska. – Innowacyjność jest jedynym źródłem trwałego wzrostu gospodarczego – dodała.

Foresight jest procesem kreowania kultury myślenia społeczeństwa o przyszłości, w którym zarówno naukowcy, inżynierowie, jak przedstawiciele przemysłu czy pracownicy administracji publicznej biorą udział w wyznaczaniu strategicznych kierunków rozwoju badań i rozwoju technologii w celu przysporzenia jak największych korzyści ekonomicznych i społecznych w gospodarce. Uczestniczący w projektowaniu foresightu ustalają priorytetowe kierunki badań wspólnie tworząc wizję przyszłych osiągnięć.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj