Ekonomiści BRE Banku najlepsi w Polsce

Ernest Pytlarczyk i Marcin Mazurek zwyciężyli w prestiżowym konkursie na najlepszych analityków makroekonomicznych roku, organizowanym przez Narodowy Bank Polski.

Oprócz zwycięstwa w kategorii głównej, zespół analityków BRE Banku zajął pierwsze miejsca w kategoriach „inflacja” i „bilans płatniczy” i trzecie w kategorii „PKB”. – To ogromne wyróżnienie nie tylko dla zespołu Ernesta Pytlarczyka, ale dla całego BRE Banku. Pokazuje ono dodatkowo naszym klientom, że opierając się na najtrafniejszych prognozach możemy zapewnić im rzetelną, bezpieczną, a przede wszystkim korzystną obsługę – powiedział Cezary Stypułkowski, prezes BRE Banku. – gratuluję oraz bardzo dziękuję Ernestowi i całemu jego zespołowi za ciężką pracę, zaangażowanie i najwyższy profesjonalizm – dodał.

Konkurs organizowany przez NBP obejmował prognozy na rok 2010 r. Wzięło w nim udział 34 analityków i zespołów analitycznych. To jego trzecia edycja. – Ten konkurs ma już pewną tradycję. Buduje nie tylko trwałe relacje NBP z analitykami, ale i ich reputację w środowisku – powiedział podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu Marek Belka, prezes NBP – dzięki danym przygotowywanym przez analityków rynki finansowe są mniej kapryśne i chętniej patrzą na fundamenty. Jesteście dla nas niezbędnym wsparciem. W polityce pieniężnej bez prognoz, nawet niedoskonałych, nigdzie byśmy nie zaszli – dodał prezes NBP.

Celem konkursu, jest promowanie rzetelnych analiz procesów makroekonomicznych zachodzących w Polsce. Organizatorzy chcą w ten sposób także budować zaufanie do analityków i ośrodków badawczych, dzięki którym polskie przedsiębiorstwa będą mieć szanse uniknięcia błędnych decyzji strategicznych. Konkurs skierowany jest do zespołów analityków profesjonalnie zajmujących się prognozowaniem wskaźników makroekonomicznych. Grupa ta obejmuje analityków pracujących w bankach lub innych instytucjach finansowych obecnych na polskim rynku, pracowników i zespoły pracowników naukowych zatrudnionych w instytutach, których działalność obejmuje prognozowanie lub na uczelniach wyższych. Nagroda przyznawana jest za prognozy zbierane w cyklu kwartalnym, sporządzane na horyzont od jednego do czterech kwartałów. Ostateczna ocena uwzględnia zarówno dokładność prognozy jak i wyprzedzenie, z jakim zespołom udało się osiągnąć dany wynik. Prognozy przekazywane z największym wyprzedzeniem otrzymują większą wagę w ostatecznej ocenie.

Zespół analityków BRE kierowany przez Ernesta Pytlarczyka to jeden z najbardziej utytułowanych teamów na rynku. W zeszłym roku analitycy BRE Banku zajęli I miejsce w rankingu Parkietu za III kwartał, a wcześniej zajmowali czołowe pozycje w tym rankingu w 2007 i 2009 roku. W 2008 zespół BRE był liderem zarówno rankingu Gazety Giełdy Parkiet jak i rankingu najbardziej trafnych prognoz inwestycji NBP. Ernest Pytlarczyk jest doktorem nauk ekonomicznych, posiada tytuł CFA (Chartered Financial Analyst). W przeszłości pracował jako analityk rynków finansowych w Banku Handlowym, w Instytucie Cykli Koniunkturalnych na Uniwersytecie w Hamburgu oraz w banku centralnym Niemiec we Frankfurcie. Pytlarczyk jest związany z Grupą BRE z kilkuletnią przerwą od 2002 roku. Marcin Mazurek również ukończył SKGH jest doktorem nauk ekonomicznych. Karierę zawodową rozpoczynał w BGŻ. W BRE pracuje od 4 lat.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj