W ramach prac mających na celu zapobieganie przyszłym kryzysom finansowym oraz wzmocnienie systemu finansowego Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczącą reformy ładu korporacyjnego w instytucjach finansowych.
Konsultacje poruszają wiele kwestii, w tym skuteczniejsze zarządzanie ryzykiem w instytucjach finansowych i wzmocnienie praw akcjonariuszy. Ponadto KE opublikowała dwa sprawozdania dotyczące sposobu realizacji przez państwa członkowskie dwóch zaleceń Komisji z 2009 r. dotyczących polityki wynagrodzeń w sektorze usług finansowych oraz systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na rynku regulowanym. W obu przypadkach poczyniono postępy, lecz wiele państw członkowskich musi wykonać w pełni zalecenia.
W odpowiedzi na kryzys finansowy Komisja zobowiązała się w marcu 2009 r., w komunikacie pt. „Realizacja europejskiego planu naprawy”, do ulepszenia ładu korporacyjnego w instytucjach finansowych.
Komisja chciała zapewnić, w perspektywie długoterminowej, lepsze wzięcie pod uwagę interesów konsumentów i innych zainteresowanych stron, bardziej zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwami oraz redukcję ryzyka bankructwa. Komisja wykonuje pierwszy krok w tym kierunku, rozpoczynając konsultację społeczną w sprawie zielonej księgi, która szczegółowo przedstawia możliwości rozwiązania następujących kwestii:
• jak ulepszyć funkcjonowanie i skład zarządów instytucji finansowych, tak aby zwiększyć ich nadzór nad osobami zarządzającymi wyższego szczebla;
• jak ustanowić odpowiednie podejście do ryzyka na każdym szczeblu instytucji finansowej, aby zagwarantować wzięcie pod uwagę interesów przedsiębiorstw w perspektywie długoterminowej;
• jak zwiększyć zaangażowanie akcjonariuszy, organów nadzoru finansowego i zewnętrznych audytorów w kwestie ładu korporacyjnego; {mospagebreak}• jak zmienić politykę wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, aby zniechęcić do podejmowania nadmiernego ryzyka.
Konsultacje potrwają do dnia 1 września 2010 r. Przyszłe wnioski legislacyjne lub nielegislacyjne zostaną ewentualnie przyjęte w 2011 r.
Kryzys finansowy wykazał poważne słabości ładu korporacyjnego w instytucjach finansowych:
- niewystarczający nadzór ze strony organów spółki oraz niewystarczająca kontrola sprawowana przez kierownictwo;
- słabe zarządzanie ryzykiem;
- nieadekwatne struktury wynagrodzeń zarówno dyrektorów, jak i pracowników dokonujących transakcji handlowych, które doprowadziły do nadmiernego podejmowania ryzyka i przyjmowania wyłącznie krótkoterminowej perspektywy;
- akcjonariusze, którzy nie wykonywali swoich praw do kontroli ryzyka podejmowanego w instytucjach finansowych, których akcje posiadali.
Słabości te odegrały dużą rolę w kryzysie – skuteczne i przeprowadzane na czas systemy kontroli będą mogły w przyszłości pomóc zapobiegać kryzysowi.
Zaloguj się Logowanie