Digital Dragons – sukces gier w Małopolsce

Ekspert o rynku

Drugą dyskusję panelową poprzedziło wystąpienie Jamesa Seamana, szefa TopWare Interactive w Stanach Zjednoczonych. To człowiek legenda sektora wydawniczego, współtwórca sukcesu m.in. serii Myst, Panzer General czy Silent Hunter.

Seaman opowiedział uczestnikom konferencji o początkach swojej pasji do gier komputerowych, ale przede wszystkim o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości polskiego sektora. – Polski sektor gier posiada niespotykany gdzie indziej potencjał twórczy, zarówno od strony wykorzystywania możliwości technicznych, jak i idei oraz pomysłów – podkreślał.

Seaman zakończył swoje wystąpienie trzema radami, które mogą być przydatne przy tworzeniu gier na globalną skalę. Są to: zespół deweloperski złożony z przedstawicieli wielu narodowości, umiejętność wsłuchiwania się w opinię innych, zdolność do skutecznej lokalizacji produktu na dany rynek, ale przede wszystkim pasja każdego członka studia.

Dystrybucja i fundusze

Po Jamesie Seamanie na scenie pojawili się przedstawiciele polskich wydawców: Konrad Rawiński (Cenega Poland), Grzegorz Rogowski (Ubisoft Polska) oraz twórcy aktywnie korzystający z kanału dystrybucji cyfrowej – Stan Just (11-bit Studios), Michał Szustak (Flying Wild Hog) i Matusz Kierepka (Fun App). W panelu uczestniczył także Łukasz Malik, redaktor naczelny gry-online.pl. Tematem dyskusji była przyszłość dystrybucji i produkcji gier na wybrane platformy.

Trzecia z dyskusji panelowych poświęcona została sposobom finansowania produkcji w branży gier wideo. Wzięli w niej udział przedstawiciele polskich studiów deweloperskich – Michał Nowakowski (CD Projekt RED), Mirosław Dymek (Reality Pump), Marcin Borek (Bloober Team) Remigiusz Kościelny (Vivid Games) oraz Rafał Orlicki z Krakowskiej Komisji Filmowej, a także reprezentanci świata finansów – Piotr Gębala z Krajowego Funduszu Kapitałowego, Marcin Bielówka z Funduszu Zalążkowego KPT oraz Łukasz Kosiarski z domu maklerskiego BZ WBK. Moderatorem dyskusji był Krzysztof Gonciarz z serwisu tvgry.pl. Już na wstępie Piotr Gębala podkreślił, że branża gier jest „sexy dla inwestorów”, o czym na Zachodzie świadczy choćby sukces firmy Zynga. Jednocześnie zaznaczył, że po 20 latach istnienia funduszy kapitałowych w Polsce nie można jeszcze mówić o bardzo dobrych warunkach do przeprowadzania takich inwestycji. Podał tutaj przykład Irlandii, która dysponuje dwukrotnie większymi środkami przeznaczonymi na ten cel. Według Marcina Bielówki wynika to po części z faktu, że gry są trudniejsze do oszacowania dla potencjalnych inwestorów.

Większość uczestników zgodziła się co do faktu, że trudności w znalezieniu inwestorów wynikają z postrzegania gier jako „zabawek” w przeciwieństwie do filmów, reprezentujących sztukę. Zauważono także, że w porównaniu z innymi firmami te działające w branży gier zazwyczaj mają kłopoty z przedstawieniem konkretnych prognoz i dotrzymywaniem podanych terminów, co wynika ze specyfiki sektora. W końcu dyskutowano także nad możliwościami uzyskania dofinansowania przez początkujących twórców. Według Mirosława Dymka ze studia Reality Pump istotna jest w tym rola mentorów, którzy mogą zarekomendować młodych autorów potencjalnym inwestorom, jako że „gry to jeden z najbardziej ryzykownych sektorów”.

Nagrody dla najlepszych

Imprezę zwieńczyła uroczysta gala, na której wręczono nagrody Digital Dragons, statuetki otrzymali:

- Europejska gra roku 2011 – Batman: Arkham City

- Polska gra roku 2011 – Wiedźmin 2: Zabójcy królów

- Innowacyjna gra roku 2011 – Minecraft

- Polska gra roku 2011 dystrybuowana cyfrowo – Anomaly: Warzone Earth

Studio Reality Pump otrzymało nagrodę specjalną Marszałka Województwa Małopolskiego za wkład w rozwój sektora gier w naszym województwie.

Statuetki ostatecznie przyznało jury, w skład którego weszli: Wojciech Orliński (Gazeta Wyborcza), Rafał Stanowski (Dziennik Polski), Krzysztof Gonciarz (tvgry.pl), Paweł Węgrzyn (Europejska Akademia Gier) oraz Piotr Babieno (Klaster Europejskie Centrum Gier).

Uroczystą galę rozdania Digital Dragons w klubie „Fabryka” uświetnił występ zespołu NOHUCKI. Jest to projekt stworzony w roku 2010 przez Marcina „Bzyka” Nohuckiego, producenta, kompozytora, instrumentalisty oraz wokalisty i lidera grupy WU-HAE.

- To pierwsza tego typu impreza w Polsce, zorganizowana przez branżę dla branży. Chcielibyśmy, żeby ten festiwal w przyszłości stał się festiwalem międzynarodowym, chcemy zapraszać najlepszych twórców i specjalistów z całej Europy – podkreślił Krzysztof Krzysztofiak, podsumowując dwudniowe wydarzenie.

Przedstawiciele branży wypowiadający się m.in. dla portalu zajmującego się grami wideo Gryonline.pl, również podkreślają, że pierwsza edycja festiwalu to duży sukces organizatorów i szansa dla praktyków. – Zdecydowanie brakowało w środowisku gamingowym takiej formy wydarzenia branżowego. Europejski Festiwal Gier zapełnił tę lukę i mam nadzieję, że stanie się on cyklicznym przedsięwzięciem. Tym bardziej cieszymy się, że dzieje się to w Krakowie, gdzie są instytucje, które wspierają przemysły kreatywne, w tym branżę gier wideo – podkreśla Mirosław Dymek z Reality Pump. – Jednym z głównych problemów jest poziom edukacji ludzi w naszej branży. Uczelnie kształcą ludzi na wysokim poziomie odnośnie grafiki, muzyki, programowania, natomiast dość duże braki wiedzy są wśród młodych na temat pozyskiwania kapitału. To jeden z powodów, dla których ten rynek, który ma ogromny potencjał nie rozwija się jeszcze tak, jak by mógł. Takie spotkania, jak podczas dyskusji, mogą w tej sprawie pomóc – dodaje.

Wojciech Orliński z Gazety Wyborczej, prowadzący jeden z paneli zaznaczył, że to dobrze, że krakowska impreza się odbyła – i że honorowy patronat objął nie tylko Minister Gospodarki, ale także Minister Kultury. – Czas dostrzec w grach wideo szansę na promocję polskiej kultury na świecie – podkreślił.

Strony: 1 2

1 Komentarz

  1. Broker Innowacji

    19 czerwca 2012 at 11:24

    W miejscu gdzie nauka styka się z biznesem powstaje miejsce dla Brokera Innowacji projektu, którego celem jest integracja obu środowisk na rzecz innowacji. Festiwale, konferencje branżowe, szkolenia i spotkania to wszystko czeka na Ciebie! Bądź na bieżąco i zostań fanem Brokera Innowacji. http://www.facebook.com/pages/Broker-Innowacji/238094142963042

Zaloguj się Logowanie

Komentuj