Czy warto dokupić dodatkową ochronę auta na wakacje?

ubezpieczenie-OC

Czy warto dokupić dodatkową ochronę auta na wakacje?

Planujesz wyruszyć w wakacyjną podróż samochodem? Jeżeli tak, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu pojazdu. Pomyśl przy tym nie tylko o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Nieoceniona może okazać się dodatkowa ochrona, dzięki której unikniesz finansowych konsekwencji nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Większość kierowców decyduje się przede wszystkim na ubezpieczenie OC – polisę, do wykupienia której obliguje ustawa  z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Taka polisa to jednak za mało – szczególnie, jeśli właściciel pojazdu oczekuje finansowej rekompensaty w razie uszkodzenia samochodu na skutek zderzenia z innym autem, obiektem czy zwierzęciem, kradzieży itp.

Dodatkowa ochrona auta – co powinna zawierać?

Dodatkowa ochrona samochodu stanowi zabezpieczenie w razie wielu nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Tylko od właściciela pojazdu zależy, w jakim stopniu chce chronić auto.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC (autocasco) to polisa dobrowolna, która rozszerza podstawowy zakres ochrony o takie zdarzenia jak np.:

 • uszkodzenie pojazdu na skutek zderzenia z innym pojazdem czy obiektem, zwierzęciem – także z winy kierującego
 • uszkodzenie samochodu na skutek działania czynników atmosferycznych, np. gradu, intensywnych opadów deszczu, burzy
 • uszkodzenie auta na skutek aktów wandalizmu
 • kradzież pojazdu.

Właściciel pojazdu może zdecydować czy interesuje go pełny pakiet (obejmuje wszystkie wyżej wymienione zdarzenia), czy pakiet mini (z wyłączeniem uszkodzenia pojazdu na skutek zderzenia z innym samochodem z własnej winy).

Pakiet assistance

Pakiet assistance to ochrona, w ramach której można otrzymać pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń na drodze. W zależności od wybranego pakietu, właściciel auta może liczyć m.in. na:

 • holowanie
 • naprawę na miejscu zdarzenia
 • doładowanie akumulatora
 • dowóz paliwa
 • otwarcie pojazdu z zatrzaśniętymi kluczykami w środku
 • wymianę koła
 • wymianę żarówki.

Ponadto w ramach pakietu assistance, kierowca oraz podróżujący mogą liczyć na nocleg czy transport do domu. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają jeszcze opiekę nad dziećmi itp.

Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb to polisa, którą można dokupić do ubezpieczenia OC lub ubezpieczenia OC/AC. Pozwala to uzupełnić zakres ochrony w razie uszkodzenia szyby – często niezależnie od przyczyny. To niezwykle istotne, ponieważ na wakacjach pojazd narażony jest na akty wandalizmu – szczególnie, jeśli zostawiany jest na parkingach niestrzeżonych.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu – zalety

Nie da się ukryć, że dodatkowe ubezpieczenie samochodu wiąże się z większym kosztem. Warto jednak go pokryć, ponieważ polisy:

 • pozwalają zwiększyć zakres ochrony ubezpieczeniowej
 • pozwalają uzyskać finansową rekompensatę w razie zdarzeń losowych
 • dają dostęp do samochodu zastępczego, co umożliwia kontynuowanie podróży.

Słowem, dodatkowe ubezpieczenie pojazdu nie zamieni wakacji w koszmar – nawet wtedy, gdy dojdzie do poważnego uszkodzenia auta.

Zanim kupisz dodatkową polisę…

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu stanowi kolejny wydatek. Jednak to, ile zapłacisz, w dużej mierze zależy od Ciebie. Dlatego wejdź na https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/ i zrób szybką kalkulację OC wraz z dodatkowymi polisami. Dzięki temu oszacujesz wysokość składki proponowaną przez kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Pozwoli Ci to wybrać korzystną ofertę – taką, która będzie dopasowana zarówno pod kątem zakresu ochrony, jak i w kwestii finansowej.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj