Budujemy w Belgii

Pierwsza polska agencja pracy tymczasowej otrzmała koncesję belgijskiego ministerstwa pracy na działalność w regionie Brukseli.

Belgia to dla polskich specjalistów przede wszystkim ogromny potencjał rynku budowlanego, który właśnie zaczyna „łapać oddech” po kryzysie. Łukasz Kręski, wiceprezes Work Express, jest przekonany, że liczba ofert pracy na nim będzie w najbliższym czasie szybko rosła.

Dla zatrudnionych tam polskich specjalistów, największe plusy pracy w Belgii to możliwość zdobycia doświadczenia w kontakcie z nowoczesnymi technologiami oraz szansa na wysokie zarobki. Płaca minimalna w Belgii kształtuje się na poziomie 1387 euro, a wykwalifikowani specjaliści są w stanie zarobić ponad 2000 – 2500 EUR netto. Dodatkowo wysokość płac jest chroniona prawem – nie mogą się one różnić od zarobków pracowników miejscowych oraz pracowników pochodzących z innych krajów podczas realizacji tego samego projektu.

Atrakcyjny rynek
Work Express prowadzi już zaawansowane rozmowy m.in. z firmą Besix (jedna z największych firm budowlanych w Belgii) i Renotec (projekty tunelarskie) dotyczące rekrutacji kadry kierowniczej na budowy (inżynierowie, kierownicy itp.) i pracowników tymczasowych. – Do końca roku chcemy oddelegować do Belgii około 50 pracowników – informuje Agnieszka Bujak, odpowiedzialna w Work Express za kontakty handlowe na rynku belgijskim. Dzięki przyznanej koncesji możemy od 9 września prowadzić rekrutacje w regionie Brukseli i to jest dla nas świetna wiadomość. Praktyka dowodzi, że uzyskanie koncesji w regionie stołecznym otwiera drzwi do pozwoleń w pozostałych regionach – dodaje Agnieszka Bujak. Uzyskanie jej nie było łatwe, ponieważ władze Belgii – co oczywiste – dbają o miejscowy rynek pracy.

Od murarza po kierownika
Pracę w Belgii mogą znaleźć głównie fachowcy średniego szczebla: cieśle, murarze, spawacze, operatorzy maszyn, ale także kierownicy budów i kierownicy projektów. Polscy pracownicy są coraz lepiej postrzegani przez belgijskich pracodawców.

- Są konkurencyjni: bardziej wydajni, skupieni wyłącznie na pracy, wyjeżdżają na kontrakty aby przede wszystkim wykonać powierzone zadania – mówi Wiceprezes Work Express.

Koncesja WE, to efekt ponad roku starań i załatwiania skomplikowanych formalności. Agencja musiała m.in. odpowiedzieć na pytania komisji ekonomicznej, złożonej z przedstawicieli organizacji związkowych i pracodawców belgijskich. Sprawdzała ona m.in., czy polska firma zna prawa i obowiązki agencji zatrudnienia, działających w Belgii (np. czy wie jak funkcjonują w Belgii agencje pracy tymczasowej, że musi zapewniać pracownikom nocleg, transport, etc). Polska firma musiała też wpłacić 70 tysięcy euro kaucji gwarancyjnej do belgijskiego odpowiednika Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kaucja ta ma zabezpieczać ewentualne roszczenia osób zatrudnionych na terenie Belgii.

Taki fundusz jest zasilany składkami wpłacanymi przez każdego belgijskiego pracodawcę.   Work Express to najczęściej rekomendowana agencja pracy tymczasowej w Polsce nie tylko przez krajowe, ale i zagraniczne firmy. Poza Polską prowadzi już działalność na terenie Francji i Niemiec, gdzie rekrutuje pracowników dla branż: logistycznej, budowlanej i produkcyjnej oraz BPO. W najbliższym czasie rozważy rozpoczęcie projektów w krajach skandynawskich. Spółka należy do Związku Agencji Pracy Tymczasowej, Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce a także Belgijsko-Polsko-Luxemburskiej Izby Handlowej.

Zespół Work Express to ponad 100 fachowców, którzy zatrudnili już ponad 50 000 pracowników tymczasowych. W 2009 roku firma zatrudniła ponad 4,5 tys. pracowników tymczasowych w 2010 planuje zatrudnić ponad 12 tys. osób.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj