Inną możliwością zatrudnienia bezrobotnych jest angażowanie ich w długofalowe inwestycje. W powiecie szydłowieckim okazją do zatrudnienia lokalnych fachowców będzie choćby budowa sieci wodociągowej w miejscowości Wysoka, Wysocko i Stanisławów – Gmina Szydłowiec czy Przebudowa drogi powiatowej Szydłowiec – Antoninów, granicy województw.
W Bartoszycach i okolicach miejscowi bezrobotni mogą znaleźć pracę przy przebudowie tzw. dróg poczołgowych – Konopnickiej, Pieniężnego, Limanowskiego i Kolejowej w Bartoszycach w latach 2006-2010, przy przebudowie drogi powiatowej nr 1569N Wiatrowiec – Łabędnik w latach 2008-2010 oraz przy przebudowie dróg Jagiellończyka i Wybrzeża wraz z modernizacją drogi Młynarskiej: stanowiących drogi wewnętrzne obszaru rewitalizowanego „Centrum Miasta” w Bartoszycach, a także przy odbudowie zbiorników wodnych po powodzi w Górowie Iławeckim. Także utworzenie Muzeum Ziemi Bartoszyckiej da pracę miejscowym specjalistom.
W powiecie braniewskim szanse takie stworzą inwestycje kulturalno-rekreacyjne, jak budowa kompleksu rekreacyjno-rehabilitacyjnego ZDROWE BRANIEWO w latach 2008-2010 oraz modernizacja i rozbudowa amfiteatru miejskiego z rekonstrukcją elementu historycznego otoczenia fosy. Także przebudowa ciągu drogowego Nowa Pasłęka-Braniewo-Pieniężno-Jesionowo na odcinku drogi powiatowej nr 1377N, która potrwa do końca 2011 pozwoli władzom zatrudnić miejscowych bezrobotnych.
Prócz doraźnych środków nastawionych na poprawę aktualnego stanu rzeczywistości, konieczne są perspektywiczne kroki. Najważniejszym z nich jest edukacja przyszłych pokoleń – stawianie na wyrównanie szans edukacyjnych, stwarzanie możliwości rozwoju, mimo dużego bezrobocia i obniżonych możliwości finansowych rodzin, kształcenie zawodowe, jako kształtowanie fachowców przyszłości.
Koniecznym jest inwestowanie w edukację już na najniższych szczeblach. Na terenach najbardziej dotkniętych bezrobociem w ostatnim czasie powstało wiele przedszkoli, celem zmniejszenia nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. W powiecie bartoszyckim utworzono punkt przedszkolny Kubuś w Rodnowie, zaś Gmina Sępopol przeprowadziła program, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, „Przedszkole bliżej dziecka”. Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej AKME przeprowadziło program „Równy start”, w ramach oddolnych inicjatyw edukacyjnych na obszarach wiejskich. W powiecie braniewskim Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Oddziału Okręgowego w Elblągu prowadził program „Punkty Przedszkolne w powiecie braniewskim”. Gmina Frombork zaś jest w trakcie realizacji programu „Nasze przedszkole, moja pasja”.
W ramach działań dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych Gmina Bartoszyce zorganizowała program „Uczeń otwarty na wiedzę”, celem wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszania różnic w jakości usług edukacyjnych. Dla uzyskania tego samego efektu został zrealizowany projekt „Poradnia w mojej szkole”. Gmina Górowo Iławeckie zainicjowało akcję „Dogonić peleton – program wyrównywania szans edukacyjnych w gminie Górowo Iławeckie”, zaś Gmina Sępopol – „Wiedza i umiejętności drogą do sukcesu w przyszłości”. W ramach oddolnych inicjatyw edukacyjnych na obszarach wiejskich Biuro Usług Projektowych Instalkomfort Krzysztof Łukasz Maciejewski zrealizowało program „Świetlica drugi dom”, zaś Gmina Miejska Górowo Iławeckie – „HISTORIA? – TO wcale NIE MUSI BYĆ nudne!-aktywne warsztaty historyczne dla dzieci i młodzieży z Górowa Iławeckiego” oraz „Stawiam na swój rozwój – wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych intelektualnie z Powiatu Bartoszyckiego” – program patronowany przez powiat bartoszycki. Wszystkie wymienione przedsięwzięcia w 100 procentach finansowane były z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W powiecie braniewskim Gmina Pieniężno zorganizowała program „Dzisiaj słabsi – jutro silniejsi” z zakresu działań wyrównywania szans edukacyjnych. Realizowany został także przez Szkołę Podstawową nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie program „Pacynkowy zawrót głowy”. Powiat Braniewski zainicjował i patronował „Zajęcia pozalekcyjne i doradztwo z opieką pedagogiczną wyrównywaniem szans edukacyjnych uczniom z Powiatu Braniewskiego”. W zakresie oddolnych inicjatyw edukacyjnych na obszarach wiejskich zorganizowany został program „WWW – Wielkie Wiosenne Wariacje” oraz „3 F. Film, Folder, Fotografia w Gminie Frombork”. Wszystkie inicjatywy zostały w całości zrealizowane dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki.
Z unijnych dotacji wystarano się także o podniesienie jakości kształcenia przez zakup wyposażenia interaktywnych sal lekcyjnych, jak miało to miejsce w gminie Bartoszyce czy wyposażenie sali informatycznej w Zespole Szkół w Płoskini oraz Szkole Podstawowej w Chruścielu.
Na szkolnictwo ponadgimnazjalne i wyższe wymienione regiony również kładą duży nacisk. Powiat szydłowiecki przoduje w stypendiach dla wiejskiej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Władze powiatu dołożyły także wszelkich starań, by wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli możliwość uzyskania świadectwo dojrzałości. Priorytetem stało się także wyrównaniu szans edukacyjnych dla studentów.
W powiecie bartoszyckim główny nacisk położono na podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. W ramach tych inicjatyw zostały zrealizowane programy „Z pasją do techniki” oraz „Rozejrzyj się po świecie”, mające promować praktyczność i korzyści wykształcenia zawodowego oraz wyzwalać w uczniach samodzielność i przedsiębiorczość w poszukiwaniu zatrudnienia.
W powiecie braniewskim, prócz wsparcia szkolnictwa wyższego, popularnym jest rozwój akademii trzeciego wieku, czyli inwestycja w dojrzałych studentów. Inicjatywa ta ma za zadanie nie tyle kształcić, ile aktywnie integrować. I tak, Stowarzyszenie Opieki Paliatywno-Hospicyjnej i Długotrwale Unieruchomionych „Pomocna Dłoń” w Braniewie zorganizowało program „Akademia III Wieku we Fromborku” oraz „Akademia III Wieku w Braniewie”, zaś Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa w Olsztynie – „Akademia III Wieku w Wilczętach”.
Bezrobocie jest problemem złożonym, z którego wyjście dla wymienionych i wielu innych obszarów to proces wieloletni. Dzięki równoległemu prowadzeniu działań na polu szkolenia bezrobotnych, wspierania istniejących i planowanych przedsiębiorstw, realizowania inicjatyw wieloletnich i solidnej edukacji młodych pokoleń szanse na poprawę sytuacji są ogromne. Im działania intensywniejsze, tym większa szansa na sukces. Zasięg i nasilenie aktywności warunkują także dotacje unijne, z których czerpać może każda gmina, na wszystkie rodzaje działań przeciwko bezrobociu. Sukces tych inicjatyw zależy w dużej mierze od kreatywności i gospodarności władz.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie