Bezrobotni nie-bezradni – pomoc z UE

Bezrobocie w Polsce jest jednym z największych problemów społeczno-gospodarczych ostatnich lat. Statystyki sporządzone wiosną 2010 roku wykazują, że średnie bezrobocie wzrosło od ostatniego roku tylko o 2 procent, więc jego poziom jest stabilny i nie rośnie już w gwałtownym tempie. Szacunki nie rozkładają się jednak proporcjonalnie w skali całego kraju.

Nadal w wielu województwach jego poziom sięga powyżej 30% – tak jest w powiecie szydłowieckim na Mazowszu oraz bartoszyckim i braniewskim na Mazurach. Kryzys gospodarczy sprawił, że już w 90 powiatach bezrobocie przekroczyło 20%, chociaż jeszcze pół roku temu w takiej sytuacji było ich blisko połowa, bo 50.

Metoda pierwsza: edukacja bezrobotnych i wsparcie eksperckie

Uparte wyczekiwanie inwestora, który pojawi się na terenach najbardziej dotkniętych bezrobociem i stworzy miejsca pracy dla aktualnie jej nie posiadających jest mrzonką. Koniecznym jest skuteczne współdziałanie rządu, władz lokalnych i samych bezrobotnych. Prócz upustów i ułatwień, które zachęcać mają do tworzenia nowych miejsc pracy przez obecnych pracodawców oraz zakładania nowych firm na obszarach najbardziej bezrobociem dotkniętym, niezbędna jest edukacja osób bezrobotnych. Same przepisy nie wystarczą, konieczna jest także merytoryczna pomoc. Organizacja oraz pozyskiwanie środków na tego typu działania leży w gestii lokalnych urzędów pracy, stowarzyszeń, ośrodki pomocy. Fundusze na tego typu aktywność pozyskiwane są w wieloraki sposób. Niezawodnym źródłem są dotacje unijne pozyskiwane przez samorządy lub bezpośrednio przez jednostki pomocowe. W ostatnich latach, wiele regionów skorzystało z tego typu pomocy. Wymienione wyżej, w których bezrobocie jest najwyższe, również mogą poszczycić się pokaźną liczbą akcji i programów.

W powiecie szydłowieckim Stowarzyszenie Szydłowieckie Forum Gospodarcze zrealizowało na bazie unijnych dotacji „Punkt konsultacyjny i wdrożeniowy dla mikroprzedsiębiorstw w zakresie usług”. Zorganizowało także akcje „Własna firma – pomysł na pracę, pomysł na życie” oraz „Moja praca, moja firma” promujące zakładanie samodzielnej firmy, ukazujące atuty płynące z samozatrudnienia – zarówno finansowe, jak i osobiste. Inną inicjatywą tego stowarzyszenia był program „Aktywna wieś szansą na przeciwdziałanie bezrobociu i wzrost gospodarczy powiatu szydłowieckiego” skierowany to ludności z obszarów wiejskich. Również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szydłowcu zorganizowało program „Inwestuję w lepszą przyszłość”. W tym samym duchu Powiatowy Urząd Pracy w Szydłowcu patronował akcję „Lepsze jutro”, która odbyła się w dwóch seriach. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaś zorganizował cykl „Będziesz zaradny – wygrasz” mający na celu rozwój przedsiębiorczości u mieszkańców Szydłowca i okolic. Stowarzyszenie Partnerstwa i Rozwoju zorganizowało dotowaną akcję „Przy wspólnym stole – integracja mieszkańców gminy Chlewiska i Szydłowiec”, która miała na celu zsolidaryzowanie powiatowej ludności i popularyzację wspólnego przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym, w tym bezrobociu. Powiat szydłowiecki, dzięki unijnemu wsparciu zorganizował także spotkania dla grup zawodowych najbardziej dotkniętych bezrobociem, jak na przykład: „Wszechstronnie wyszkolony spawacz!”, które miały na celu ukazanie alternatywnych miejsc zatrudnienia dla grupy fachowców o wąskiej specjalizacji oraz akcja „Twoja przyszłość w Twoich rękach” zachęcająca bezrobotnych do aktywności, wskazująca możliwości i drogi samodzielnego znalezienia zatrudnienia.

Na obszarze powiatu bartoszyckiego także organizowane są akcje kształcące osoby bezrobotne w zakresie samorozwoju, poszukiwania zatrudnienia, zakładania własnego biznesu. Powiatowy Urząd Pracy w Bartoszycach otrzymał dotację na cały rok 2009 na działania pod nazwą Z Nami łatwiej” na rzecz poprawy zdolności do zatrudniania oraz podniesienia poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Innym programem organizowanym przez tą jednostkę jest program „Dołącz do nas”, mający na celu wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie. Działania te potrwają do końca roku 2013. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach zorganizował także na przestrzeni lat 2008-2009 program  „Twoja szansa – aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z wykorzystaniem instrumentów aktywnej integracji”, którego celem był rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. W tym samym celu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach zrealizował program Aktywny start – szansą na lepsze jutro”, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępopolu – „Postaw na aktywność”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bisztynku „Zostań pracownikiem – Ośrodek Pomocy Społecznej partnerem w działaniach na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców gminy Bisztynek”, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Górowie Iławieckim program Powrót do pracy”, zaś Gminny Ośrodek w tej miejscowości – „Aktywna integracja społeczna skutecznym sposobem rozwiązywania problemów społecznych w Gminie Górowo Iławieckie”. Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych patronowało program „Krok ku aktywności i integracji”, którego celem była aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych społecznym wykluczeniem. Europejskie Centrum Doradztwa i Informacji Izabela Ochman, w ramach inicjatyw lokalnych na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich, zorganizowało program „Aktywni Razem” mający na celu krzewienie współpracy wśród ludności wiejskiej.

W powiecie braniewskim również nie brak podobnych inicjatyw. Powiatowy Urząd Pracy w Braniewie, w celu poprawy zdolności do zatrudniania oraz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych, zrealizował na bazie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, program „Nowe szanse na zatrudnienie” trwający przez cały rok 2009. Celem wsparcia powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie została zrealizowana, także w ramach Programu Operacyjnego, akcja „Inwestycja w kwalifikacje”. Najwięcej przedsięwzięć miało rozwijać i upowszechniać aktywną integrację przez ośrodki pomocy społecznej, warto tu wymienić programy zrealizowane na przestrzeni lat 2008-2009, jak: „Aktywizacja szansą rozwoju” zorganizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Braniewie, „Obudzić aktywność” pod patronatem braniewskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, „Poprzez aktywną integrację do rozwoju i usamodzielnienia” realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieniężnie, „Aktywność zawodowa i społeczna w gminie Lelkowo” w zakresie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lelkowie, „Program Aktywizacji Społeczno-Zawodowej Bezrobotnych w Gminie Frombork” realizowany przez tamtejszy Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, „Zaradność i samodzielność wynikiem aktywnej integracji” przeprowadzony w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Płoskini, czy „Program aktywizacji zawodowej i społecznej bezrobotnych w gminie Wilczęta”.

Metoda druga: rozwój i modernizacja istniejących firm, wsparcie planowanych

Bierne oczekiwanie na pojawienie się niezależnego inwestora jest ułudą, dużo realniejszym krokiem jest inwestycja w istniejące przedsiębiorstwa, których rozwój pociągnie za sobą zwiększenie miejsc pracy.

I tak, na przykład, w ramach dotacji inwestycyjnych dla mikroprzedsiębiorstw i sektora MŚP w zakresie innowacji i nowych technologii, firma W-M Glass Spółka z o.o. z Bartoszyc, otrzymała wsparcie na zakup innowacyjnych maszyn i urządzeń do rozkroju szkła, produkcji szkła malowanego płaskiego, giętego hartowanego, o nieregularnych kształtach i rozbudowa hali produkcyjnej, celem rozwoju i modernizacji firmy, co zaprocentować miało również większym zatrudnieniem. Również bartoszyckie przedsiębiorstwo Bart-Druk otrzymało wsparcie umożliwiające zakup nowoczesnych linii produkcji opakowań kartonowych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Na rozwój i wzrost konkurencyjności PPU Karos w Sędławkach miało wpłynąć także wdrożenie innowacyjności procesowej i produktowej w zakresie produkcji pomostów pływających, zaś wzrost konkurencyjności lokalnego przedsiębiorstwa ,,Agromeg” Sp. z o.o. poprzez zakup maszyn do obróbki drewna. Podobnież bartoszycka poradnia Femina i Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Julia Kopańska wzbogaciły się, dzięki dotacjom o nowoczesny sprzęt medyczny. Innowacyjność produktowa wprowadzona dzięki dotacjom unijnym w WTM Mrągowo oraz zakup wyposażenia maszynowego w Zakładzie Usługowym Remontowo-Budowlanym „Baks” i firmie HYDRO-KUB Sp. z o.o.

W powiecie braniewskim dzięki dotacjom możliwa była rozbudowa przedsiębiorstwa „Euro-Trans”, uruchomienie Centrum Obsługi Pojazdów oraz wzrost konkurencyjności PPHU MIRTRANS Mirosław Pawlukowski poprzez rozszerzenie zakresu usług oraz stworzenie punktu obsługi klienta, co również zaowocowało nowymi miejscami pracy. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań informatycznych w firmie „Meble Okmed”, rozszerzenie zakresu świadczonych usług przez przedsiębiorstwo Jacek Tomasz „Usługi Elektromechaniczne” oraz unowocześnienie oferty Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego HORA Stefan Uhryn w Braniewie także przyczyniło się do wzrostu tych firm.

Ważnym działaniem, tuż za edukacją i eksperckim wsparciem, równoległym do dbania o rozwój funkcjonujących już firm, jest inwestycja w nowe pomysły na biznes. Przykładem może być tu dotowanie w latach 2009-2010 budowy Hotelu Warmia wraz z centrum rekreacyjno-sportowym. Inicjatywa ta przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej regionu nad zalewowego, ale także stworzy potrzebę zatrudnienia lokalnej ludności.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj