Stacje robocze dla inżynierów, architektów i konstruktorów – w czym są lepsze od zwykłych PC-tów?

stacje robocze komputer

© fotolia

Stacje robocze niezwykle często mylone są ze standardowymi komputerami wykorzystywanymi w domach. Nic bardziej mylnego – mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają one w sposób podobny, to kryją całkowicie odmienne podzespoły. Specyfika pracy projektantów, architektów, inżynierów, czy konstruktorów sprawia, że potrzebują oni potężnych maszyn obliczeniowych zapewniających maksymalny komfort eksploatacji oraz umożliwiających tworzenie złożonych projektów, skomplikowanych symulacji, obszernych renderów i kompilacji. W czym różnią się stacje robocze od standardowych komputerów klasy PC?

Wydajne jednostki operacyjne

Podstawowym aspektem, który wymaga omówienia, jest pamięć operacyjna oraz procesory. W ostatnich latach większość specjalistycznych stacji roboczych opierała się na procesorach serii Intel Xeon, które niegdyś stosowane były głównie w jednostkach serwerowych. Poza tym niezwykle często w konfiguracjach jednostek operacyjnych można spotkać potężne procesory rodziny Core i3, i5 oraz i7. Te wielordzeniowe jednostki obliczeniowe zapewniają wysokie taktowanie, sporą ilość pamięci cache przyśpieszającej wielozadaniową pracę, a także dbających o bezawaryjną i stabilną pracę urządzenia. Najbardziej zaawansowane technologicznie stacje robocze posiadają sloty mogące obsłużyć do dwóch procesorów jednocześnie.

Potężne i bezawaryjne magazyny danych

Stacje robocze słyną z implementowanych w nich lepszych rozwiązań dyskowych względem standardowych PC-tów. Zwykle wyposażane są w kilka dysków twardych 2,5 i 3,5-calowych. Płyty główne umożliwiają podłączenie dysków HHHL oraz współpracują z zatokami modułowymi, co umożliwia stworzenie zaawansowanej redundancyjnej konfiguracji dyskowej odpornej na awarie i gwarantującej błyskawiczny transfer danych. Najbardziej zaawansowane technologicznie stacje dyskowe zapewniają możliwość łączenia dysków w macierze RAID – zarówno na poziomie chipsetu, jak i sprzętu.

Karty graficzne do zadań specjalnych

Karty graficzne wykorzystywane do projektowania, symulacji, konstruowania oraz prac inżynierskich różnią się w znaczący sposób od kart gamingowych i multimedialnych. W stacjach roboczych wykorzystywane są zwykle układy nVidia Quadro oraz NVS, a także AMD FirePro. Podstawowa różnica polega na lepszym skonfigurowaniu układów graficznych do współpracy ze specjalistycznym oprogramowaniem PLM, Creo, czy ze środowiskiem CAD.

Karty tego typu wyposażane są w certyfikaty ISV, które gwarantują optymalizację i kompatybilność sprzętu do oprogramowania. Specjalistyczne karty graficzne zapewniają wydajną oraz stabilną pracę ze specjalistycznymi rodzajami obliczeń wspierają wielookienkową pracę. Zaawansowane układy graficzne są w stanie obsłużyć nawet do sześciu monitorów, wspierają technologię wykrywania oraz korekcji błędów, czy zapewniają akcelerację obliczeniową do zaawansowanych obliczeń i symulacji.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj