Awaria dysku twardego i systemu operacyjnego a odzyskiwanie danych

© sxc.hu

© sxc.hu

Uszkodzenie dysku twardego wiąże się nie tylko z brakiem możliwości pracy na laptopie, ale również w zależności od stopnia uszkodzenia może doprowadzić do utraty danych oraz programów zawartych na dysku.

Dyski wyposażone są w technologię S.M.A.R.T., dzięki czemu same wykrywają błędy i problemy. System monitorowania S.M.A.R.T. reaguje jedynie wtedy, gdy dochodzi do poważnych uszkodzeń lub błędów. Niestety wtedy jest już zazwyczaj za późno na zabezpieczenie danych.

Istnieją narzędzia umożliwiające sprawdzenie stanu dysku twardego. Jednak nie wszyscy producenci dysków stosują się do standardów S.M.A.R.T.. Dlatego niektóre wyniki testów mogą odbiegać od norm.

Większość dysków wyposażonych jest również w czujnik wstrząsów, który rejestruje wszystkie upadki i drobne wstrząsy podczas pracy dysku. Jak podaje firma Megaserwis, specjalizująca się w naprawach laptopów i odzyskiwaniu danych, większość awarii dysków jest wynikiem złego użytkowania komputerów. Częste przenoszenie sprzętu podczas pracy, uderzenia oraz wielokrotne noszenie laptopów w torbie podczas zamykania systemu operacyjnego prowadzą do znacznej ilości wstrząsów oraz w konsekwencji do uszkodzeń mechanicznych.

Uszkodzenia dysku twardego mogą mieć charakter mechaniczny (np. gdy powstały w wyniku upadku laptopa lub uderzenia), elektroniczny (gdy uszkodzeniu ulega elektronika dysku) lub mogą powstawać drobne uszkodzenia w wyniku zużycia dysku (uszkodzone sektory dysku).

Od stopnia uszkodzenia dysku oraz rodzaju tego uszkodzenia zależy możliwość i koszt odzyskania danych z uszkodzonego nośnika.

Nie zawsze brak możliwości uruchomienia systemu operacyjnego jest związany z uszkodzeniem dysku twardego. Bardzo częstą usterką jest awaria systemu operacyjnego. Brak możliwości uruchomienia systemu może być spowodowany nieprawidłowym wyłączaniem laptopa (np. nagłe odcięcie od zasilania), zawirusowaniem, błędami systemowymi i uszkodzonymi plikami systemowymi a nawet przez błędy w aktualizacjach.

Aby dbać o prawidłowe funkcjonowanie systemu operacyjnego i stan dysku, można kontrolować instalację niepotrzebnych programów oraz kasować stare wpisy do rejestrów. Czyszczenie rejestrów nie zwiększy wydajności, ale zapobiegnie potencjalnym konfliktom pomiędzy sterownikami a zainstalowanymi aplikacjami.

Należy również używać tylko jednego programu antywirusowego. Instalacja więcej niż jednego antywirusa może powodować wzajemne blokowanie się tych programów i nieprawidłową ochronę komputera oraz spowolnienie pracy. Bardzo ważne jest również aktualizowanie programu antywirusowego.

Odzyskiwanie danych to dość kosztowy proces i wielokrotnie można by uniknąć tych kosztów gdyby użytkownicy końcowi robili regularne kopie zapasowe. Zakup pendrive’a czy dysku na USB to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Koszty odzyskiwania danych zaczynają się od kilkuset złotych i często przekraczają poziom 2000. Pomimo iż ceny tych usług w ostatnich latach spadły jest to i tak jedna z najdroższych czynności wykonywanych przez punkty usługowe.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj