Akazoo – więcej niż rewolucja muzyczna!
Ewolucja czy nawet rewolucja na rynku telefonii komórkowej i elektroniki użytkowej trwa od ponad czterdziestu lat. Pierwszy telefon komórkowy dopuszczono do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych już 1973 roku, nieco później (w 1979 roku) japoński koncern Sony przedstawił pierwsze urządzenie przenośnie – Walkman® – które przez niemal dwie dekady cieszyło się ogromną popularnością na całym świecie. Zastrzeżona przez japoński koncern nazwa urządzenia stała się potocznym synonimem przenośnego odtwarzacza kasetowego. Tak wyglądały początki ewolucji, dzięki której dziś można słuchać muzyki w telefonach komórkowych, gdzie baza utworów jest praktycznie nieskończona.
Więcej niż telefon
Do niedawna miłośnicy muzyki słuchanej z telefonów korzystali przede wszystkim z zasobów kart pamięci, gdzie format MP3 (i mniej popularny WMA) pozwalały na dostęp maksymalnie do kilku- czy kilkunastu tysięcy tytułów. Dziś, ponad cztery dekady od wprowadzenia do sprzedaży, telefon komórkowy (na początku w naszym kraju proponowano nazwę „komórkowiec”, która nie przyjęła się), to przede wszystkim wielofunkcyjne urządzenie z dostępem do Internetu. SMS-y, rozmowy, możliwość robienia zdjęć – to zbyt mało. Internet w telefonie to zazwyczaj wszystkim zabawa i… muzyka.
Radio internetowe
Coraz popularniejsze internetowe radia można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to nowoczesne cyfrowe odpowiedniki znanych stacji. Drugie to platformy umożliwiające personalizację i słuchanie muzyki zgodnej z gustem – wystarczy wpisać nazwę wykonawcy czy preferowany gatunek, aby usłyszeć utwory, które powinny przypaść nam do gustu. Jest to dobre rozwiązanie, ale popularne i bezpłatne serwisy mają ograniczoną bazę utworów, dlatego też nietrudno będzie o irytujące powtórki.
Miliony utworów w bazie Akazoo
Dla bardziej wymagających użytkowników powstały serwisy świadczące usługi streamingowe. Tutaj użytkownik ma do wyboru miliony utworów dostępnych bądź bezpłatnie – ale z irytującymi reklamami i przy gorszej jakości dźwięku, bądź za niewielką opłatą, gdzie dostęp do 20-milionowej bazy, taka znajduje się chociażby w coraz bardziej popularnym serwisie akazoo, połączony jest z funkcjonalnością. Również można dzielić się wrażeniami z innymi użytkownikami serwisu czy korzystać z porad i wskazówek krytyków. Tworzenie własnych play list czy odtwarzanie losowe oraz możliwość dzielenia się uwagami na Twitterze i Facebooku – to kolejne możliwości wykorzystywane zwłaszcza przez młode pokolenie. Bez reklam, przerw i przy zachowaniu najwyższej jakości dźwięku.
Ewolucja czy rewolucja?
Walkman® przed ponad trzydziestu laty wskazał drogę, z której dziś korzystają użytkownicy nowoczesnych telefonów. Dziś mało kto pamięta o kasecie i jej ograniczonej pojemności (najczęściej 60 lub 90 minut muzyki). Dostęp do wielomilionowej bazy muzycznej nie byłby możliwy, gdyby kiedyś pewien japoński koncern nie zaryzykował, wskazując drogę rozwoju nowoczesnej przenośnej elektroniki. Zmieniały się urządzenia, zmieniały się nośniki (dziś jest to przede wszystkim „chmura”), ale wciąż najważniejsze są… słuchawki.
Zaloguj się Logowanie