 |
Miasta, w których jest dużo dobrze rozplanowanej i dobrze utrzymanej zieleni, są bardziej przyjazne dla mieszkańców oraz lepiej postrzegane przez turystów i inwestorów, niż te ośrodki, gdzie zieleń traktowana jest jako uciążliwy dodatek do miejskiej infrastruktury – oceniają architekci krajobrazu. O tym, jak dobrze zaplanować i utrzymywać miejską zieleń, dyskutowali 19 marca w Częstochowie przedstawiciele hodowców roślin, architekci oraz
|
miejscy urzędnicy i pracownicy spółdzielni mieszkaniowych, odpowiedzialni za kształtowanie terenów zieleni publicznej.
Eksperci przekonywali, że zadbana i dobrze zaplanowana zieleń oraz właściwy dobór roślin nie tylko przyczyniają się do poprawy wizerunku miasta i polepszenia jakości życia mieszkańców, ale także znacząco podnoszą wartość usytuowanych wśród zieleni nieruchomości – nawet o 30 proc.
Skupiający producentów drzew, krzewów i bylin Związek Szkółkarzy Polskich nieprzypadkowo zorganizował seminarium na temat miejskiej zieleni właśnie w Częstochowie. Jej władze zapewniają, że Częstochowa robi wszystko, by być przyjaznym, "zielonym" miastem.
"Od wielu lat szczególny nacisk kładziemy na intensywne nasadzenia drzew na terenie miasta, w tym w pasach zieleni ulicznej. W ciągu ostatnich 7 lat na częstochowskich terenach zieleni miejskiej posadzono ok. 7,4 tys. drzew i prawie 100 tys. krzewów" – mówił wiceprezydent Częstochowy, Bogumił Sobuś.
Eksperci wskazywali, że liczy się nie tylko liczba zasadzonych drzew czy krzewów i roślin, ale przede wszystkim świadome kształtowanie zielonej przestrzeni, czyli dobre planowanie. Jak mówili, zieleń nie powinna być tylko dodatkiem, ale staranie dobranym elementem każdej inwestycji.
Chodzi o to, by projekty osiedli, dróg, budynków użyteczności publicznej czy obiektów handlowych zawierały część obejmującą sposób zagospodarowania terenu zielenią. Przemyślenie układu zieleni, a nawet dobór roślin już na etapie projektowania inwestycji, ma gwarantować, że całość będzie funkcjonalna, a zieleń stanie się ozdobą gotowego obiektu.
Równie ważne – wskazywali eksperci – jest odpowiednie utrzymanie zieleni. W wielu miastach jest z tym kłopot, bo troska o dobrą kondycję i wygląd drzew, krzewów, a nawet trawników wymaga systematyczności, fachowej wiedzy i pieniędzy.
Podczas częstochowskiego seminarium można było m.in. zasięgnąć porad dotyczących właściwego sadzenia i pielęgnacji drzew w mieście oraz polecanych w warunkach miejskich gatunków roślin.
Organizator konferencji, Związek Szkółkarzy Polskich, to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin oraz roślin owocowych. Zajmuje się promocją zieleni i roślin oraz popularyzacją wiedzy o nich. Upowszechnia też nowoczesne metody produkcji sadzonek. Jedną z inicjatyw Związku jest organizowana od 16 lat Międzynarodowa Wystawa "Zieleń to Życie". (MAB, PAP – Nauka w Polsce, tot/bsz)
Zaloguj się Logowanie