Aktywacja genu o nazwie SOX2 prowadzi do rozwoju nowotworów płaskokomórkowych płuc i przełyku – informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics". Ich odkrycie to kolejny dowód na związek komórek macierzystych z rakiem.
Rak płaskokomórkowy to rodzaj nowotworu, który może rozwinąć się w kilku narządach takich jak skóra, jama ustna, przełyk, pęcherz moczowy, prostata i płuca. Statystyki informują, że około 25 do 30 procent wszystkich nowotworów płuc stanowią właśnie, najczęściej związane z paleniem papierosów, guzy płaskokomórkowe. Nowotwory płaskokomórkowe przełyku stanowią mniej niż 10 procent wszystkich guzów tego narządu i są związane głównie z paleniem papierosów i piciem alkoholu.
Matthew Meyerson wraz z zespołem z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie odkrył, że w komórkach nowotworów płaskokomórkowych płuc i przełyku dochodzi do nadmiernej aktywacji genu o nazwie SOX2.
Gen SOX2 odgrywa ważną rolę podczas rozwoju przełyku i tchawicy, a ponadto jest znany ze swojej funkcji w "przeprogramywaniu" dorosłych komórek różnych narządów do stanu niezróżnicowanych komórek macierzystych.
Zaloguj się Logowanie