Zakładanie biura rachunkowego – czy to się opłaca?

© pexels

© pexels

Czy prowadzenie własnego biura rachunkowego to dobry pomysł na biznes? Czym różni się od innych? Czy do otwarcia biura rachunkowego potrzebne są szczególne uprawnienia? Na jakie koszty należy się przygotować? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Zakładanie biura rachunkowego – sytuacja na rynku

Z biurami rachunkowymi jest jak z piekarniami i zakładami pogrzebowymi – zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest stałe od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy miał się zmienić. Przedsiębiorcy nie zawsze dobrze odnajdują się w świecie stale zmieniającego się prawa. Nowe podatki, zmiany w obecnych, podwyżki, obniżki, ulgi i dopłaty tworzą grząski grunt, po którym trudno się poruszać.

Większość przedsiębiorców decyduje się więc na skorzystanie z usług biura rachunkowego – dzięki temu zyskują cenny spokój i czas, który mogą poświęcić na rozwój swojego biznesu.

Sytuacja na rynku wydaje się więc stabilna i stworzona do tego, by zakładać własne biuro rachunkowe. Nie popadajmy jednak w hurraoptymizm – konkurencja na tym polu jest duża, a w ostatnich latach popularność zdobywają także aplikacje internetowe pozwalające przedsiębiorcom prowadzić własną rachunkowość z pomocą wzorów, szablonów i gotowych rozwiązań.

Biuro rachunkowe – jakie usługi możesz świadczyć?

Założenie biura rachunkowego wiąże się z tym, że należy mieć w swojej ofercie konkretne usługi, a najlepiej szeroki ich zakres. Jakie są oczekiwania potencjalnych klientów? Co możesz zaoferować jako właściciel biura rachunkowego?

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych;
  • przygotowywanie sprawozdań finansowych;
  • rozliczanie podatków PIT i CIT;
  • przechowywanie, segregowanie i zabezpieczanie dokumentacji;
  • wycena pasywów i aktywów firm;
  • inwentaryzacja pasywów i aktywów firm;
  • doradztwo podatkowe.

Taki zestaw usług pozwoli Twojemu biuru konkurować z pozostałymi propozycjami na rynku.

Jak założyć biuro rachunkowe?

Aby założyć biuro rachunkowe, wystarczy zarejestrować działalność, jak każdą inną – może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka akcyjna, spółka komandytowa lub dowolna inna forma prawna działalności.

Podczas rejestracji skorzystaj z kodu PKD 69.20.Z – jest on zarezerwowany dla działalności rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego. Możesz także rozszerzyć klasyfikację działalności o kod 70.22.Z (doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej) oraz 82.11.Z (działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura).

Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się dokładnie, jak krok po kroku założyć własne biuro rachunkowe!

Zaloguj się Logowanie

Komentuj