Zaczynamy zarabiać na klimacie – Polska sprzedała jednostki emisji za 25 mln euro

9 listopada Minister Środowiska Maciej Nowicki podpisał w Sopocie pierwszą umowę Polski na sprzedaż jednostek emisji w ramach Protokołu z Kioto, która przyniesie Polsce 25 mln euro na ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno – klimatycznego. Transakcja uruchamia łącznie pół miliarda złotych dla polskiej gospodarki. Wkrótce ruszą pierwsze programy umożliwiające ich wykorzystanie na inwestycje związane z biogazem, biomasą i modernizacją sieci energetycznych.

Pierwsza polska umowa na sprzedaż jednostek AAU (Assigned Amount Unit, jednostki przyznanej emisji CO2 w systemie ONZ) została podpisana 9 listopada w czasie Szczytu polsko – hiszpańskiego w Sopocie z udziałem Premiera Donalda Tuska i Premiera Jose Luisa Zapatero. Umowę zawarto pomiędzy Ministrem Środowiska Polski, Maciejem Nowickim a Josue Tanaką, Dyrektorem pionu klimatycznego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, w obecności Ministra Środowiska Hiszpanii.

Kwota umowy to 25 mln euro, które zostaną przeznaczone na inwestycje w zakresie ochrony klimatu. To początek sprzedaży przez nasz kraj uprawnień do emisji w ramach Protokołu z Kioto. Równolegle z umową sprzedaży jednostek AAU Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiera umowę na kredyt z EBI i EBOR. Oznacza to, że na rynku pojawi się ponad 500 mln zł, które będą dostępne dla polskich przedsiębiorców. Część środków będzie dostępna w formie dotacji, część w formie atrakcyjnej pożyczki.

Pieniądze trafią na specjalny rachunek klimatyczny obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będą z nich finansowane inwestycje służące redukcji gazów cieplarnianych. Pomoże nam to m.in. wywiązać się z naszych unijnych zobowiązań w ramach pakietu energetyczno – klimatycznego.

Nasz kraj posiada trzecią co do wielkości nadwyżkę jednostek AAU na świecie: ok. 500 mln jednostek za lata 2008-2012 (po Rosji i Ukrainie).

Polska prowadzi negocjacje z innymi krajami zainteresowanymi zakupem polskich nadwyżek. Kolejna spodziewana transakcja to umowa z Irlandią.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj