Wyzwania miast w XXI wieku

– Zrównoważony rozwój miast w XXI wieku nie może następować w oderwaniu od kwestii energetycznych. Dowodem była ubiegłoroczna wielka awaria zasilania w Szczecinie – powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podczas panelu „Zrównoważony rozwój miast”. Debata odbyła się 10 września br. podczas XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska podkreśliła, że w ślad za dynamicznym rozwojem miast musi nadążać adekwatny rozwój infrastruktury energetycznej. – Zamknięcie pierścieni energetycznych wokół miast to rozwiązanie wpisane w przygotowaną w MG „Politykę energetyczną Polski”. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie w obliczu dużych awarii – wyjaśniła wiceminister.
Wiceszefowa resortu gospodarki dodała, że zgodnie z „Polityką”, duży nacisk został położony na zwiększenie efektywności energetycznej. – Musimy przekonać obywateli do racjonalnego wykorzystywania energii i wybierania energooszczędnych rozwiązań w ich codziennym życiu – powiedziała. Wiceminister przypomniała, że w tym celu resort gospodarki prowadzi kampanię informacyjną zachęcającą do efektywnego oszczędzanie energii.
W opinii wiceminister Strzelec-Łobodzińskiej bardzo ważne jest także tworzenie dobrych warunków do projektowania budynków niskoenergetycznych. – Powinniśmy zatem promować budowle o bardzo niskim zużyciu energii, które wykorzystują nowoczesne technologie, m.in. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, czy wysokosprawne układy kogeneracyjne – podkreśliła.
Zdaniem wiceminister, ograniczaniu ilości zużycia energii sprzyja także obowiązek posiadania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, który nakłada na właścicieli prawo budowlane. – Współgra to m.in. z przepisami ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, pozwalającymi korzystać z bogatego systemu premii – podsumowała wiceminister Strzelec-Łobodzińska.
Obecny na debacie redaktor naczelny L’expansion Emmnauel Lechypre powiedział, że rozwój dużych aglomeracji miejskich to jedno z największych wyzwań współczesnej Europy. – Według szacunkowych danych, w tym stuleciu, w dużych miastach mieszkać będzie ponad 60 proc. ludności. Zapanowanie nad tą ekspansją jest konieczne, nie tylko ze względu na jakość życia mieszkańców, ale także na rozwój gospodarczy – dodał Lechypre. (red)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj