Wybór odpowiedniego sprzętu do wycinania drzew

wycinanie drzew

Wybór odpowiedniego sprzętu do wycinania drzew

Zanim podejmiemy decyzję odnośnie zakupu sprzętu umożliwiającego wycinanie drzew, powinniśmy dokładnie przeanalizować kilka kwestii. Podstawowe pytanie będzie mianowicie dotyczyło dokładnego zastosowania tego typu pilarki. W zależności od potrzeb dobiera się bowiem odpowiednią moc, ale też rozmiar czy wagę. Wszelkie te cechy wpłyną bowiem na późniejszą jakość pracy.

Na co zwrócić uwagę?

Za pomocą pilarki spalinowej możemy szybko pociąć drewno do kominka czy ściąć spore drzewo. Tak naprawdę sprzęt ten oferuje nam mnóstwo możliwości, jednak nie każdy ma potrzebę korzystania z nich wszystkich, a wiadomo przecież , że wszelkie dodatkowe funkcje czy większa moc sprawią, iż cena samego urządzenia będzie wyższa. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, spróbujmy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, które ułatwią nam dokonanie właściwego wyboru.

Przede wszystkim należy się zastanowić nad przyszłym zastosowaniem. Taka pilarka może nam służyć jako narzędzie w stolarni, a także do pozyskiwania drewna z lasu czy przygotowania go do celów opałowych. Sprzęty mniejszej mocy świetnie się sprawdzą przy drobniejszych pracach pielęgnacyjnych w sadzie. W przypadku trudniejszych zadań z pewnością przyda nam się pilarka o wysokiej mocy. Jeśli natomiast ma to być jedynie narzędzie pomocnicze w sadzie, to lepiej postawić nacisk na jego niską wagę, aby łatwiej nam się pracowało.

Warto też zastanowić się nad tym, jak często mamy zamiar używać piły łańcuchowej. Niektórzy potrzebują bowiem tego typu sprzętu w celach zarobkowych, a inni znów korzystać będą sezonowa. W zależności od tego należy zwrócić uwagę na jakość narzędzia, aby posłużyło nam jak najdłużej. Nie zapomnijmy również o średnicy drewna, które planujemy w przyszłości ciąć. W zależności od niej będziemy dopasowywać przecież odpowiedni łańcuch. Najistotniejszym pytaniem jednak jest to dotyczące dostępu do prądu. Ono bowiem określi nam grupę pilarek, które możemy wybrać.

Pilarka spalinowa

Pamiętajmy zatem, że piły łańcuchowe spalinowe są przeznaczone dla wszystkich, którzy potrzebują wysokiej jakości sprzętu, a równocześnie nie mają dostępu do prądu. Sprawdzają się świetnie w lesie przy cięciu grubych drzew, jak i przy przygotowywaniu drewna do opału. Tego rodzaju sprzęt posiada silnik dwusuwowy o pojemności skokowej od 32 aż do 118,8 cm³. Niższe parametry sprawdzą się świetnie w ogrodzie bądź sadzie przy drobniejszych pracach pielęgnacyjnych. Natomiast pilarki spalinowe o największym silniku przeznaczone są już dla profesjonalnych drwali. Przy zakupie sprzętu warto zwrócić uwagę na długość prowadnicy. Ten element ma znacznie w przypadku, gdy potrzebujemy większego narzędzie do cięcia grubych pni.

Nie zapominajmy również o ciężarze, który może być później naprawdę znaczący. Tego typu sprzęty różnią się nawet i o kilka kilogramów, a wiadomo, że w przypadku cięższych urządzeń praca będzie trudniejsza. Dlatego też, jeśli potrzebujemy narzędzia do sadu, które nie musi posiadać aż tak wysokiej mocy, to postarajmy się znaleźć lżejsze egzemplarze. Zwróćmy uwagę także na korpus maszyny. Najlepiej, gdy jest on w miarę wąski oraz dobrze wyważony.

Jeśli chodzi zaś o wygodne dodatki, które mogą nam usprawnić pracę, to jednym z nich z pewnością będzie system redukujący drgania. Pomocny może być także tak zwany szybki rozruch. Te elementy są szczególnie istotne, gdy planujemy wykorzystywać piłę łańcuchową spalinową w codziennej pracy.

Pilarka elektryczna

W przypadku mniej profesjonalnych prac jak na przykład przygotowywanie drewna do kominka czy drobne cięcia, możemy wybrać pilarkę elektryczną. Główną zaletą takich urządzeń jest ich niska waga. Maksymalnie ważą około pięciu kilo. Dodatkowo są znacznie cichsze niż pilarki spalinowe, ale z pewnością nie nadają się do bardziej wymagających zadań. Decydując się na taki sprzęt, sprawdźmy przede wszystkim czy posiada on funkcję automatycznego smarowania łańcucha. To ważne jest dla lepszej jakości pracy. Dla względów bezpieczeństwa rozważmy natomiast dodatek w postaci hamulca umożliwiającego momentalne wyłączenie sprzętu. Pilarki elektryczne niestety nadają się tylko do pracy w okolicy domu, gdzie mamy stały dostęp do prądu.

Zarówno w przypadku pił spalinowych  jak i pilarek elektrycznych warto przed zakupem sprawdzić koszt nowego łańcucha oraz sposób jego napinania. To będzie bowiem miało ogromne znaczenie przy późniejszym użytkowaniu. Sprawdźmy również dostępność części, bo o ile znany producent, np. Husqvarna nie zniknie z rynku to nikt tego nie zagwarantuje w przypadku firmy która od niedawna gości na pólkach sklepowych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj