Wszystkich Świętych a pomniki

© freeimages.com

© freeimages.com

1 listopada to bardzo ważny dzień dla wielu osób. To właśnie wtedy obchodzone jest w naszym kraju święto Wszystkich Świętych. Zdecydowana większość Polaków udaje się wówczas na cmentarz w celu modlitwy za dusze zmarłych z rodziny. Zazwyczaj jednak same przygotowania do tych szczególnych uroczystości rozpoczynają się dużo wcześniej.

Choć szacuje się, że nawet kilkadziesiąt procent Polaków odwiedza cmentarz wyłącznie podczas najważniejszych świąt takich jak: Wszystkich Świętych, Zaduszki czy Wielkanoc. O miejsce spoczynku bliskich nam osób warto dbać regularnie, ponieważ takie zachowanie znacznie polepsza kondycję nagrobków. Tuż przed początkiem listopada warto jednak włożyć szczególne starania podczas sprzątania.

Pielęgnacja nagrobka

Zdecydowana większość pomników na polskich cmentarzach została zrobiona z granitu. Ów kamień cechuje duża skala twardości oraz wytrzymałość. Te właściwości wpływają również pozytywnie na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Granitowe nagrobki posiadają jedynie jedną wadę – niezbyt dobrze radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Opady, takie jak deszcz czy śnieg, mogą spowodować matowienie. Również ślady po kwiatach lub zniczach pozostawiają specyficzne ślady. Warto dowiedzieć się, jak czyścić granitowe pomniki w Szczecinie, Zielonej Górze lub w innych polskich miastach.

W czyszczeniu nagrobków najważniejsza jest regularność. Według specjalistów optymalnie jest myć go raz w miesiącu lub, w najgorszym przypadku, raz na kwartał. Kamieniarze polecają prostą i sprawdzoną metodę pielęgnacji, mianowicie użycie ciepłej wody z octem oraz gąbki lub szczoteczki. Kłopotliwe zabrudzenia można usunąć za pomocą druciaka lub szorstkim zmywakiem. Należy być wówczas bardzo ostrożnym, aby nie zniszczyć powierzchni. Jeśli koniecznie chcesz użyć gotowych środków chemicznych, to wybierz te niejonowane. Przed użyciem sprawdź środek na niewidocznym miejscu. Pamiętaj, aby po każdym myciu spłukać dokładnie pomnik czystą wodą.

Co zrobić w przypadku, gdy nagrobek porośnięty jest przez mech? Wystarczy spsikać go specjalnymi preparatami. Po kilku dniach wystarczy zetrzeć mech szpachelką lub twardą szczotką i spłukać go czystą wodą. Ponowne spsikanie pomnika pozwoli uchronić go przed kolejnymi porostami.

Profesjonalne firmy

Od kilku lat na rynku działają profesjonalne firmy zajmujące się porządkowaniem i czyszczeniem grobów. Choć do niedawna obecne były jedynie w największych polskich miastach, to powoli zaczynają rozpoczynać swoją działalność również w mniejszych ośrodkach mieszkalnych. Nie da się ukryć, iż z usługi korzystają głównie starsze osoby, które nie mają siły posprzątać osobiście miejsc spoczynku swoich bliskich lub osoby bardzo zapracowane. Z omawianej usługi korzystają również osoby mieszkające za granicą lub w innym mieście, gdy nie są w stanie osobiście wykonać danej czynności. Co poniektóre firmy wysyłają również zdjęcia do usługobiorców w celu potwierdzenia wykonania usługi. Usługodawcy oferują wiele pakietów. Najbardziej podstawowy obejmuje umycie pomnika w Szczecinie lub w innym miejscu, wyrzucenie starych zniczy i kwiatów oraz uporządkowanie terenu w pobliżu nagrobka. W razie potrzeby można zamówić dodatkowe usługi, takie jak położenie wiązanki, postawienie znicza czy specjalistyczne pastowanie nagrobka.

Nieważne, czy zrobisz to osobiście, czy zatrudnisz wykwalifikowaną firmę. W tym przypadku ważny jest efekt końcowy, czyli zapewnienie porządku dookoła miejsca spoczynku najbliższych nam osób…

Zaloguj się Logowanie

Komentuj