Wojewoda zobowiązany do pomocy

Wojewoda nie może być bezradny w sytuacji, gdy któryś z samorządów nie radzi sobie w sytuacji kryzysowej – uważa szef MSWiA Jerzy Miller.

Minister poinformował, że w jego resorcie powstaje lista propozycji zmian ustawowych związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem skutkom powodzi. Projekty mają trafić do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy.

Jedna z propozycji ma dotyczyć wzmocnienia roli wojewody w sytuacji, gdy któryś z samorządów nie radzi w trudnej sytuacji. Propozycje MSWiA zmierzają w kierunku, aby wojewoda był zobowiązany do pomocy samorządowi, mimo że chodzi o zadania samorządu.

Jak tłumaczył minister, pomoc rządu dla powodzian, którzy stracili domy jest elastyczna. Pieniędzy, które uzyskują oni od państwa nie muszą przeznaczać na odbudowę czy remont swojego domu, mogą – jeśli chcą – np. kupić lub wynająć mieszkanie.

Minister zaznaczył, że w przypadku gdy poszkodowani przez powódź zdecydują się przenieść w inne miejsce, niezagrożone powodzią – to pomoc państwa może być wyższa, sięgająca nawet do 300 tys. zł.

Zapytany o opóźnienia w gminie Wilków przy kwalifikowaniu zalanych domów do rozbiórki lub remontu Miller odpowiedział, że traktuje to jako „wypadek przy pracy”. Jego zdaniem to przykład sytuacji, kiedy mimo skierowania przez władze centralne pieniędzy na pomoc dla powodzian, zbyt mała sprawność administracji powoduje trudności w udzielaniu tej pomocy.

Wójt gminy Wilków Grzegorz Teresiński zapewnił, że prace powiatowego nadzoru budowlanego dotyczące decyzji o budynkach zniszczonych przez powódź dobiegają końca.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj