© freeimages.com
Szczepionka, będąca pomysłem ekipy profesora Vincent Tuohy, wymierzona jest przeciw proteinie LALBA produkowanej w dużych ilościach w przypadkach nowotworów piersi. Po 10 miesiącach testów okazało się, iż żadna z mysz uprzednio zaszczepionych nie została dotknięta nowotworem, podczas gdy u każdej z tych, które otrzymały preparat pozbawiony aktywnej cząsteczki ,choroba rozwinęła się.
Według profesora Tuohy, jeżeli szczepionka zadziałałaby w przypadku człowieka tak jak w przypadku zwierząt – stanowiłoby to ogromny zwrot w medycynie. Można by wtedy całkowicie wyeliminować występowanie nowotworów piersi.
Nawet jeśli rezultaty dotychczasowych poszukiwań są zachęcające nie można zapominać, że ogromna większość prób na zwierzętach finalnie nie jest wdrożona w formie terapii dla człowieka. Co więcej, wspomniana proteina LALBA (alpha lactalbumin) wytwarzana jest w trakcie karmienia piersią. Przyszła, ewentualna a zarazem bezpieczna szczepionka mogłaby być zaproponowana tylko kobietom przechodzącym menopauzę oraz tym, które byłyby zdecydowane nie mieć już więcej dzieci (lub w ogóle ich nie mieć). Wszystko to w celu uniknięcia ryzyka chorób autoimmunologicznych.
Aktualizacja: 21.04.2019 r.
Zaloguj się Logowanie