- Prowizja dla nas, jako firmy zewnętrznej, jest należna tylko na zasadzie success fee. Przedsiębiorca ma więc gwarancję, że jeśli usługa okaże się nieskuteczna, do nieściągalnej wierzytelności nie będzie musiał doliczyć kosztów jej dochodzenia – dodaje Szymon Kobierski z Pragma Inkaso S.A.
Renomowane firmy windykacyjne w razie potrzeby skierowania sprawy na drogę sądową kredytują także opłaty za wpis sądowy i bezwarunkowo ponoszą koszty zastępstwa procesowego. W przypadku wierzytelności o wysokich nominałach mogą to być kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, które możemy pozostawić w obrocie. Ponadto prowadzą wszystkie etapy procesu, biorąc na siebie przygotowanie dokumentów i reprezentację przed sądem oraz ustalenia majątkowe na cele egzekucji komorniczej. Z racji specjalizacji, firmy windykacyjne osiągają zdecydowanie wyższe wskaźniki odzyskanych należności.
Na wyodrębnienie własnych działów windykacyjnych decydują się najczęściej firmy duże, szczególnie jeśli mają rozdrobniony portfel odbiorców. Wówczas opłaca się im inwestować w wyspecjalizowaną kadrę oraz oprogramowanie do zarządzania procesem windykacji. Niemniej nawet takie firmy korzystają okazjonalnie z usług branży obrotu wierzytelnościami, np. sprzedając pakiety wierzytelności bądź zlecając windykację spraw wyjątkowo trudnych.
Jeśli zdecydujemy się na outsourcing, możemy wypróbować usługi kilku firm. Następnie podsumujmy jednak ich działania i zawęźmy grono usługodawców. Obsługując nasze wierzytelności firma windykacyjna zyskuje wiedzę na temat specyfiki branży, sposobu udokumentowania należności i najczęstszych zarzutów dłużnika, co sprawia, że sam proces zyskuje na sprawności, nie wspominając o technicznych aspektach współpracy.
Zdecydowanie złym rozwiązaniem jest powierzanie różnych etapów windykacji danej wierzytelności różnym podmiotom. Przykładowo firma windykacyjna przez kilka miesięcy prowadzi negocjacje, następnie radca prawny kieruje sprawę do sądu, aż w końcu sprawa trafia do przypadkowego komornika. Cały proces mocno się wydłuża, a dodatkowo rozbieżne ustalenia poczynione przez różne podmioty mogą być wykorzystane przez dłużnika w celu odwleczenia spłaty. W najgorszych przypadkach może to prowadzić do nieściągalności.
Obsługa wierzytelności przez jeden podmiot daje możliwość równoległego prowadzenia negocjacji, postępowania o nakaz zapłaty na wypadek fiaska rozmów, a dodatkowo cały czas trwają ustalenia majątkowe wykorzystywane, gdy dochodzi do etapu egzekucji komorniczej. Jeśli decydujemy się prowadzić windykację polubowną samodzielnie, następnie skorzystać z kancelarii, skierować do komornika i dopiero wtedy zwrócić się do firmy zewnętrznej, musimy liczyć się z wysokim poziomem prowizji, a nawet odmową podjęcia się zlecenia. Szanse na odzyskanie zmalały z biegiem czasu, a firma windykacyjna utraciła możliwość wykorzystania wielu narzędzi.
Dodatkowo wierzytelności niższej jakości, do których należy większość należności na etapie komorniczym, nie pozwalają na skorzystanie z szerokiej oferty zarządzania należnościami firm działających na tym rynku.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie