.jpg) |
Interaktywne centrum naukowe związane z technologiami węglowymi powstanie w zabytkowej kopalni "Królowa Luiza" w Zabrzu. "W pierwszej strefie zrekonstruujemy las karboński – będzie wyższa temperatura, wilgotność, odgłosy zwierząt – tu pokażemy, jak powstawał węgiel. W drugiej strefie gości przywita kopalnia – z symulatorem tąpnięć górniczych.
|
Dalej odkryjemy technologie wydobycia, rodzaje węgla, wymienimy wszystko, co można zrobić z węgla. Ostatnie strefy odkryją przed gośćmi nowoczesne zastosowania kompozytów węglowych oraz tajemnice nanotechnologii. Centrum będzie miało kształt plastra miodu, na samym środku umieścimy podświetlany model fulerenu C60 – który, zgodnie z wolą oglądających będzie mógł zmieniać wygląd" – zdradza dr Tomasz Rożek ze Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, które jest pomysłodawcą przedsięwzięcia.
Wiceprezesem stowarzyszenia jest dr Jerzy Jarosz, który jest głównym konsultantem budowy centrum. "Osią koncepcji tworzonej wystawy interaktywnej ‚Dolina Węgla’ jest ukazanie całej ‚historii’ węgla, począwszy od lasu karbońskiego i powstawania węgla kamiennego, poprzez eksploatację jego złóż i zastosowanie jako paliwa, odkrycie innych postaci węgla takich jak grafit i diament, nowoczesne zastosowania włókien węglowych, aż do grafenu, nanorurek węglowych i rozwijających się gwałtownie nanotechnologii" – mówi naukowiec.
Dr Jarosz uważa, że historia ta odzwierciedla w pewnym sensie przeobrażenia zachodzące w regionie Śląskim, a i samo umieszczenie wystawy w skansenie "Królowa Luiza" także nie jest przypadkowe. Kopalnia ta była bowiem jedną z pierwszych jakie powstały na Śląsku i tutaj właśnie zaczyna się cała historia wydobycia węgla i związanego z tym szybkiego rozwoju przemysłu.
Jak wyjaśnia dr Rożek, w Zabrzu jest kilka zabytkowych kopalni. Najsłynniejsza jest kopalnia Guido, gdzie na dwóch poziomach odbywają się koncerty, wystawy w galeriach, wernisaże. Nowoczesność jest tam połączona z przedwojennym budownictwem. Drugi jest kompleks kopalni "Królowa Luiza", na który składają się m.in. bardzo stare, przepiękne budynki z cegły. Pracuje tam jedyna w Europie działająca wyciągowa maszyna parowa. W jednym z takich budynków będzie urządzony węglowy park naukowy.
"Wszystkiego będzie tu można dotknąć, doświadczyć, a nawet spróbować. W lesie karbońskim powstanie stół, na którym dzieci i dorośli będą mogli wyświetlić i odrysować odrysować obrazy oglądanych skamielin. gdzie. W ostatniej strefie, być może, pod sufitem będzie wisiał szybowiec z węgla" – wymienia dr Rożek.
Stowarzyszenie ŚKN opracowało wstępną koncepcję parku. Urząd miasta Zabrze podpisał umowę na plan zagospodarowania tego miejsca. Kompleks jest odnawiany za pieniądze z UE, współwłaścicielem jest więc dysponujący tymi środkami Urząd Marszałkowski, gmina Zabrze i Muzeum Górnictwa Węglowego.
Do końca roku zakończą się przetargi. Ponieważ budynki wymagają remontu, pierwsi goście odwiedzą centrum nauki prawdopodobnie w 2010 roku.
(PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska, bsz)
Zaloguj się Logowanie