W Senacie o ustawach dotyczących środowiska

Powołanie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i dostosowanie przepisów o obszarach Natura 2000 do zaleceń Komisji Europejskiej zakładają dwie ustawy o środowisku. W czwartek Senat przyjął do nich ponad 80 poprawek.

 

Obie ustawy dostosowują nasze prawo do unijnych dyrektyw. Bez nowych zasad prowadzenia ocen oddziaływania na środowisko, zgodnych z unijnymi przepisami, żadna z inwestycji nie uzyska finansowania z funduszy europejskich.

 

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, razem z poprawkami, głosowało 51 senatorów, 3 było przeciwnych, a 33 wstrzymało się od głosu. Natomiast za ustawą o ocenach oddziaływania na środowisko, wraz z poprawkami, było 55 senatorów, 5 było przeciwnych, 31 wstrzymało się od głosu. Sejm uchwalił te ustawy na początku września.

 

Zmiany przepisów mają pozwolić na skuteczne wykorzystanie przez Polskę środków unijnych m.in. na budowę dróg. Zakładają m.in. powstanie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji, dostosowanie przepisów dotyczących obszarów Natura 2000 do zaleceń KE oraz zapewnienie obywatelom informacji o planach związanych z inwestycjami wpływającymi na środowisko.

 

Nowa dyrekcja ma skupić te instytucje wojewódzkie i część departamentów resortu środowiska, które będą zajmowały się ocenami oddziaływania na środowisko. Ujednolicenie struktur ma pozwolić na skrócenie z ponad 300 dni do 105 dni czasu potrzebnego na wydanie decyzji dot. oceny oddziaływania na środowisko.

 

Nowelizacja porządkuje też zasady wyznaczania obszarów Natura 2000 i ma doprowadzić do wycofania przez Komisję Europejską skarg na Polskę za wyznaczenie zbyt małej liczby tych terenów. Polska ma czas do końca roku na wyznaczenie pozostałych obszarów Natury 2000.

 

Senat ograniczył możliwość odstąpienia od przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko przy niewielkich zmianach już przyjętych dokumentów. Sejm dał taką możliwość dla przedsięwzięć dotyczących jednego powiatu; senatorowie chcą, żeby dotyczyło to jedynie jednej gminy.

 

Do momentu wybrania nowych osób na regionalnych dyrektorów ochrony środowiska, funkcje te będą sprawować obecni wojewódzcy konserwatorzy ochrony przyrody. Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska przez pierwsze 6 miesięcy ma być Główny Konserwator Przyrody.

 

Senatorowie nie przyjęli poprawek Piotra Andrzejewskiego (PiS), który chciał, by przepisy obu ustaw weszły w życie nie 15 listopada 2008 roku – jak uchwalił Sejm, a 1 stycznia 2009 roku. Argumentował, że uporządkuje to prawo, by nowe przepisy wchodziły w życie w nowym roku budżetowym.

 

Wiceminister środowiska Maciej Trzeciak podkreślił, że rządowi zależy na tym, by zmiany weszły w życie najszybciej jak to możliwe.

 

Teraz ustawy wraz z poprawkami trafią ponownie do Sejmu.(PAP) ago/ pad/ jra/

Zaloguj się Logowanie

Komentuj