Ustawa o praktykach studenckich przyjeta przez sejm

Odbywanie praktyk absolwenckich bez ingerencji urzędów, na podstawie zgody zainteresowanych stron – to najważniejsza zmiana zawarta w ustawie o praktykach absolwenckich. 17 lipca br. Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do projektu ustawy, tym samym przyjmując dokument.

 
Dzięki ustawie, przygotowanej pod kierownictwem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, młodzi ludzie będą mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Dokument uzupełnia zapisy m.in. kodeksu pracy i ustawy o promocji zatrudnienia. Został on opracowany zgodnie z tymi samymi zasadami, co nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nie tworzy zatem kolejnych obowiązków lub zakazów, lecz jedynie ramowo określa prawa przysługujące adresatom przepisów.

-
Podobnie jak ustawa o PPP, przepisy o praktykach absolwenckich zostały napisane nie na polskim modelu nakazów, zakazów i kar, lecz na anglosaskim modelu zachęt i dobrowolności. Mam nadzieję, że to dobry początek nowej legislacji w Polsce – powiedział po zakończonych głosowaniach wiceminister Adam Szejnfeld.

Zgodnie z ustawą, umowa o praktykę absolwencką nie będzie miała charakteru umowy o pracę. Daje to możliwość odbycia stażu tylko na zasadzie zgody samych zainteresowanych, bez konieczności ingerencji organów administracji państwowej, co zmniejszy obciążenie budżetu państwa.

Przyszły stażysta i oferujący praktyki przedsiębiorca uzyskają możliwość elastycznego ułożenia warunków odbycia praktyk. Będzie to możliwe poprzez zastosowanie przepisów prawa pracy tylko w niezbędnych przypadkach. Dla ochrony praktykantów ustalono jedynie podstawowe ramy prawne realizacji stażu. Są to:
- ograniczenie kręgu osób, które mogą być przyjmowane na praktykę do absolwentów szkół gimnazjalnych,
- o
graniczenie wieku praktykantów – na staż będą przyjmowane osoby przed 30. rokiem życia,
- ustalenie czasu odbywania praktyki – w jednej firmie będzie można praktykować przez maksimum trzy miesiące,
- uregulowanie spraw płacowych – przepisy ograniczą maksymalną wysokość wynagrodzenia, które może być wypłacane praktykantowi,
- zakaz zatrudniania stażysty do pracy szczególnie niebezpiecznej, w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 Kodeksu pracy.
- ze względów ochronnych, praktyki absolwenckie będą również regulowane przepisami dot. równego traktowania w zatrudnieniu oraz BHP.

Wszystkie pozostałe kwestie związane z praktykami będą mogły zostać ustalone między przyszłym stażystą a jego pracodawcą. (MG)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj