Uczelnie sprawdzą specjalistyczne kalkulatory w badaniach naukowych

Kolegium Nauczycielskie z Bielska-Białej, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Rzeszowski wykorzystają zestawy specjalistycznych kalkulatorów, które są niezbędne do przeprowadzenia badań matematycznych. Kalkulatory mogą rejestrować sekwencje wciskanych klawiszy, co jest szczególnie istotne w przypadku badań naukowych.

Uczelnie wykorzystają kalkulatory graficzne Casio FX-9860G SLIM. Naukowcy z Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej, sprawdzą możliwości, jakie stwarza zastosowanie nowoczesnych kalkulatorów graficznych w nauczaniu matematyki w gimnazjum i liceum. Wśród uczniów, którzy w szkole używają kalkulatorów, będą przeprowadzone obserwacje i pomiary dotyczące wpływu stosowania tego narzędzia na proces nauczania.
 
Osobą koordynującą projekt jest dr Agnieszka Herma – jedna z dwóch osób w Polsce, posiadająca doktorat z zakresu wykorzystania kalkulatorów graficznych w nauczaniu matematyki.
 
"Badania pozwolą nam określić, w jaki sposób stałe stosowanie kalkulatorów graficznych w procesie nauczania i uczenia się, może wspierać matematyczny rozwój uczniów. Wstępne próby badawcze pokazują, że narzędzie to może mieć istotne znaczenie w przygotowaniu ich do obowiązkowej matury z matematyki, która czeka nas już w roku szkolnym 2009/2010" – twierdzi dr Herma.
 
Dr Edyta Juskowiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz dr Ewa Swoboda z Uniwersytetu Rzeszowskiego sprawdzają wykorzystanie kalkulatorów w procesie edukacyjnym studentów.
 
O dydaktycznej użyteczności kalkulatorów graficznych decydują m. in.: możliwość konfiguracji widoku, dzięki której użytkownik może przełączać się między widokiem liniowym oraz matematycznym; funkcja dual graph pozwalająca na równoczesny podgląd fragmentów wykresu funkcji w rożnych miejscach i odmiennym powiększeniu. Przydatna jest również wbudowana pomoc kontekstowa, która opisuje funkcje kalkulatora.
 
"Staramy się wspierać wszelkie projekty naukowe. Wierzę, że wykorzystanie naszych kalkulatorów w badaniach przyczyni się do rozwoju nauki w Polsce, a uczniowie i studenci będą mogli dzięki nim szybciej i efektywniej przyswajać materiał z matematyki, fizyki czy chemii" – dodaje Piotr Tomczak, specjalista ds. kalkulatorów firmy Casio. (PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska, agt)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj