Szczęście rodzinne, materialna stabilność, miłość oraz zdrowie bliskich i krewnych – takie są główne kryteria szczęścia dla Rosjan. Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej przedstawiło wyniki ostatniego sondażu, w ramach którego obywatele Rosji próbowali określić, co rozumieją pod pojęciem „szczęście” oraz z czego się ono składa.
Jeśli rok temu na pytanie o istnieniu szczęścia nie potrafiło konkretnie odpowiedzieć 21 % ankietowanych, to w tym roku liczba takich osób istotnie zmalała – do 13 %. Większość uczestników badania stwierdza, że do szczęścia potrzebują przede wszystkimspokoju w życiu rodzinnym (28 %) oraz dobrobytu finansowego (14 %).
Wśród niezbędnych czynników harmonii duszy i ciała wymieniono także posiadanie dzieci i wnuków, pokój na całym świecie oraz prawdziwą przyjaźń. Symboliczne jest, że w tym roku takie punkty, jak „dobra praca”, a także „swoboda i możliwość robienia tego, co się chce” nie są już decydujące i aktualne.
Obecny sondaż po raz kolejny potwierdził, że pojęcie „szczęście” nie da się dokładnie określić. „Wszystko zależy od wewnętrznego stanu psychologicznego”, – twierdzi doktor habilitowany psychologii Aleksander Kantor:
„Szczęście to stan wewnętrzny. Człowiek ma jednak pewne potrzeby, które mają być zaspokojone. Jeśli człowiek nie ma chleba, to będzie szczęśliwy, jeśli go otrzyma. Dla jednych szczęście wiąże się z radością egzystencji, dla drugich – z posiadaniem pewnej rzeczy. Zatem szczęście to bardzo ogólna, zmieniająca się kategoria”.
Jeśli szczęście Rosjan zależy od posiadania tego, czego im brakuje w rzeczywistości, to Amerykanie i Europejczycy zupełnie inaczej traktują to pojęcie. Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Texas pokazały, że prawdziwe szczęście Rosjan polega na tym, by mieć więcej czasu wolnego i mniej pracować. W Stanach Zjednoczonych odsetek szczęśliwych osób niezależnie od harmonogramu pracy nie zmienia się i wynosi około 43 %. Naukowcy wyjaśniają to tym, że Amerykanie i Europejczycy mają różne priorytety. Europejczycy wolą żyć na całego i czerpać z życia przyjemności, a Amerykanom zależy na spełnieniu „amerykańskiego marzenia”, poświęcają więc wiele wysiłku dla kariery.
Socjolodzy z „World Values Survey” ułożyli ranking szczęśliwych krajów, który opiera się na wynikach sondaży z ostatnich 30 lat. Na pierwszym miejscu znajduje się Dania. Do piątki najszczęśliwszych należy także Puerto Rico a także Kolumbia, Islandia i Północna Irlandia. Wśród głównych kryteriów szczęścia obywateli tych państw wymieniają zazwyczaj zdrowie, dobrobyt oraz dostęp do edukacji. Mimo że w tym rankingu Rosja zajmuje zaledwie 167 miejsce, sami Rosjanie mają inne zdanie na ten temat. Wyniki obecnego sondażu Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej świadczą, że rzeczywiście szczęśliwi ludzie mieszkają właśnie w Rosji, w tym także w Moskwie. Zaledwie 5 % Rosjan twierdzi, że ulubieńcy fortuny żyją w Stanach Zjednoczonych i tylko 2 % – że w Europie.
Zaloguj się Logowanie