Oracle Polska informuje, że nowo powstały Alior Bank zakończył kompleksowe wdrożenie scentralizowanego Systemu Gospodarki Własnej Oracle (SGW). System jest oparty na aplikacjach zestawu Oracle E-Business Suite, głównym wykonawcą wdrożenia to firma ALATUS Sp. z o.o., partner aplikacyjny Oracle Polska (sygnatariuszem kontraktu jest firma ABG SA).
Rozwiązanie obejmuje następujące moduły: Księga Główna, Zobowiązania, Należności, Środki Trwałe, Zarządzanie Środkami Pieniężnymi oraz Zaopatrzenie. Projekt został zrealizowany w rekordowym czasie 4 miesięcy, z czego budowa rozwiązania zajęła 3 miesiące, zaś w ostatnim okresie przed uruchomieniem odbywały się intensywne testy kompletnego rozwiązania. Oprócz instalacji modułów systemu Oracle, firma Alatus wykonała interfejsy do innych systemów informatycznych banku – należą do nich połączenia z systemem transakcyjnym, kadrowo-płacowym, hurtownią danych oraz aplikacją do obsługi przepływu dokumentów.
SGW Oracle będzie obsługiwał nie tylko podmiot bankowy, ale także biuro maklerskie należące do Alior. Całość obsługi obu podmiotów gospodarczych jest ściśle wzajemnie zintegrowana. SGW Oracle nadaje się szczególnie do obsługi instytucji wielooddziałowych, pozwala bowiem na wydzielone prowadzenie rachunkowości dla wielu jednostek organizacyjnych i równoczesną scentralizowaną kontrolę sytuacji przedsiębiorstwa. Rozbudowane mechanizmy konsolidacji ułatwiają uzyskiwanie spójnego obrazu całej organizacji.
Wybór tego rozwiązania przez Alior Bank umacnia czołową pozycję SGW Oracle w polskim sektorze finansowym – używają go dziś praktycznie wszystkie instytucje tej branży, które zdecydowały się na zakup aplikacji back-office z tzw. górnej półki. Wśród banków, które wdrożyły w poprzednich latach rozwiązanie Oracle są takie instytucje, jak: Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Pocztowy, ING Bank, INVEST Bank, Kredyt Bank, Lukas Bank, NBP, PEKAO SA, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska oraz BZ-WBK.
"Zaproponowaliśmy klientowi nie tylko sprawdzone rozwiązanie do obsługi zaplecza instytucji bankowej, ale także procesy biznesowe, zaprojektowane według najlepszej praktyki i wiedzy, zdobytej w wielu wcześniejszych projektach" – komentuje Jakub Madej, Wicedyrektor Centrum Kompetencyjnego Oracle z firmy Alatus. "Dzięki możliwości pominięcia czasochłonnego etapu analizy i mapowania systemu na procesy banku, udało się ukończyć wdrożenie wyjątkowo szybko, co miało kluczowe znaczenie wobec założonej uprzednio daty uruchomienia całej instytucji".
"Nasz bank jest instytucją nową, która w Polsce została zbudowana od podstaw; ponieważ zakładamy szybki i bardzo dynamiczny wzrost naszego biznesu, potrzebowaliśmy do obsługi naszego back-office dobrego i relatywnie niedrogiego systemu" – mówi Witold Skrok, Bussines Project Leader z Alior Banku. "SGW oparty na Oracle EBS miał wystarczająco mocne referencje w sektorze finansowym, które przekonały nas do tego właśnie rozwiązania. Nie bez znaczenia było także doświadczenie konsultantów firmy Alatus – każdy z nich w przeszłości brał udział w kilku projektach wdrożeniowych Oracle SGW w bankach i innych instytucjach finansowych".
"W ramach standaryzacji środowiska informatycznego Alior Banku technologie firmy Oracle mają istotne znaczenie, stąd też od początku to rozwiązanie braliśmy mocno pod uwagę" – mówi IT Project Leader Andrzej Udycz. "Otwartość systemu i jego relatywnie proste możliwości integracji z naszymi interfejsami middleware pozwoliły na szybkie zintegrowanie systemu z resztą środowiska i uzyskanie wysokiej automatyzacji procesów".
System Gospodarki Własnej Oracle pozwala na szybkie i efektywne zarządzanie instytucją i jest specjalnie sparametryzowany pod kątem działalności banków. Oprócz zarządzania finansami, jednym z głównych zadań SGW jest wspomaganie procesu obsługi majątku banku, poczynając od planowania inwestycji, poprzez jej realizację, oddanie do użytkowania, naliczanie kosztów związanych z amortyzacją oraz utrzymaniem środka trwałego. Moduły obsługujące cały ten proces są ściśle ze sobą zintegrowane.
Rozwiązanie jest scentralizowane i oparte o centralną bazę danych Oracle. Dostarcza ono techniczną możliwość centralizacji i ujednolicenia wykonywanych funkcji. W perspektywie biznesowej umożliwia to obniżenie kosztów bezpośrednich poprzez automatyzację i standaryzację a także optymalizację obsługiwanych w systemie procesów. (red)
Zaloguj się Logowanie