Symulator syMELator2 pomoże odwzorować lot szybowca

Symulator lotu szybowcowego syMELator2 to efekt projektu naukowego prowadzonego przez studentów zrzeszonych w Kole Naukowym Lotników Politechniki Warszawskiej. Ma on być wykorzystywany podczas szkolenia szybowcowego. "Wiernie odtworzona kabina, mieszcząca się w powypadkowym kadłubie szybowca Pirat, nie jest jedynym jego atutem.

Realizm symulatora jest wystarczający, by poćwiczyć poprawność wykonywania manewrów oraz taktyki przelotowe lotu szybowcem. Młody adept lotnictwa może oswoić się z pozycją pilota podczas lotu, rozmieszczeniem przyrządów w kabinie oraz nabrać dobrych lotniczych nawyków. Dzięki niemu każdy użytkownik może poznać swoje możliwość i ograniczenia" – mówi Adam Łęski z Koła Naukowego Lotników Politechniki Warszawskiej.
 
Symulator wyposażony jest w system nagłaśniający, który znacząco wpływa na doznania podczas lotu. "Obecnie trwają prace nad wyposażeniem symulatora w dodatkowe ekrany, które bardzo znacząco mają wpłynąć na realizm lotu, gdyż zapewniać będą one sferyczny widok podobny to tego, który pilot ma w prawdziwym szybowcu. Prace projektowe i obliczeniowe trwają również nad platformą, na którą zostanie przeniesiony symulator – początkowo z dwoma stopniami swobody. Będzie to nowatorska platforma, dotychczas niespotykana w symulatorach lotu" – mówi Adam Łęski.
 
"Symulator szybowca jest projektem ciągle rozwijanym, stawiającym kolejne wyzwanie, aby jak najwierniej odwzorować lot szybowcem. Niestety, brakuje nam pieniędzy, aby wprowadzać kolejne udoskonalenie i poprawki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współuczestnictwa w projekcie, który zawsze budzi duże zainteresowanie, nie tylko w kręgach lotniczych" – dodaje Łęski.
 

Symulatory lotu są urządzeniami, które mają na celu jak najwierniej odwzorować lot statkiem powietrznym. Te najbardziej zaawansowane bywają często repliką kokpitu o prawdziwych wymiarach, umieszczoną na platformie hydraulicznej. Wszystko to połączone jest z zaawansowanym komputerem i układem odpowiedzialnym za wizualizacje lotu. Symulatory te stosuje się do szkolenia pilotów, do ćwiczenia prowadzenia samolotu według przyrządów oraz do nauki radionawigacji. W znacznym stopniu wpływają one na bezpieczeństwo oraz redukcję kosztów nauki. Bez odrywania się od ziemi pozwalają na wyrobienie dobrych nawyków oraz poznanie swoich możliwości i ograniczeń. (ESZ, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj