Superkomputer z AGH w pierwszej setce najlepszych komputerów świata

Superkomputer CYFRONETU Akademii Górniczo-Hutniczej zajął 84. miejsce w prestiżowym rankingu TOP 500 najpotężniejszych komputerów świata. Od czerwca awansował aż o 77 miejsc. W rankingu jest jeszcze pięć innych polskich komputerów.

Wśród najlepszych polskich superkomputerów są: Nasza Klasa (185. miejsce), OXL Poland sp. z o.o. (249. miejsce), „Galera” Gdańsk (297. miejsce), „Reef” PCSS Poznań (313. miejsce) oraz „Supernova” Wrocław (372. miejsce).

Kryteriami oceny superkomputerów na liście TOP 500 są m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK (w TFLOPS-ach – test polegający na mierzeniu szybkości rozwiązywania gęstego układu równań liniowych), i teoretyczna wydajność szczytowa oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.

Klaster „Zeus” z CYFRONETU AGH jest przeznaczony do obliczeń naukowych w projektach gridowych (służy do przetwarzania sieciowego), m.in. uczestniczy w projekcie PL-Grid (www.plgrid.pl) – informuje rzecznik AGH Bartosz Dembiński.

Komputer jest wykorzystywany np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji (prace polskiego Węzła koordynowane są przez AGH), obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), lokalizacją obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.

Superkomputer AGH oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Jego moc obliczeniowa wynosi prawie 105 TeraFlops (poprzednio – 55 TeraFlops, Flops – jednostka wydajności komputerów, dokładniej wydajności układów realizujących obliczenia zmiennoprzecinkowe), a pamięć dyskowa – 1500 TeraBajtów.

Właścicielem najlepszego komputera na świecie jest chińskie Narodowe Centrum Superkomputerowe w Tianjin. Na liście Top 500 wyraźnie dominują superkomputery ze Stanów Zjednoczonych. Na kolejnych miejscach znajdują się Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy.

Ranking prowadzony jest od 1993 r., odbywa się dwa razy w roku. To już jego 36. edycja.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj