Studencka e-działalność gospodarcza

Czasy, kiedy studenci pracowali wyłącznie dorywczo, już dawno minęły. Obecnie wielu z nich rozpoczyna własną działalność gospodarczą. Coraz popularniejsze staje się zakładanie firm działających w sieci. Robi się to łatwo, szybko i tanio , a rynek stwarza ogromne możliwości dla rozwoju tego typu przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcą w Polsce najłatwiej zostać poprzez założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, co otwiera drzwi do świata biznesu, a bywa także początkiem wielkiej kariery. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na taki krok i osiąga dzięki temu sukces finansowy. Do rozstrzygnięcia pozostaje jak to zrobić i w jakiej dziedzinie najskuteczniej rozwija się własny biznes?

Jak wiadomo najlepszym rozwiązaniem na początku działalności, jest założenie takiej firmy, prowadzenie której nie generuje dużej ilości kosztów. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest biznes w sieci. Koszty otworzenia np. sklepu internetowego lub innej działalności usługowej są niezwykle niskie. Potrzebny jest jedynie komputer, telefon komórkowy, dostęp do szybkiego łącza internetowego i… pomysł na swoją firmę.

Jak zacząć?

Każda firma musi mieć adres, pod którym jest zarejestrowana. Większość zaczynających działalność przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności w domu. Nie wszyscy wiedzą, że bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem jest korzystanie z inkubatorów przedsiębiorczości lub inicjatyw, takich jak Małopolski Park Technologii Informacyjnych.

Budowany przez nas park IT jest realną odpowiedzią na zapotrzebowanie młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w biznesie. Możliwość przystąpienia do projektu mają przedsiębiorcy działający w obszarze IT i ICT, mający pomysły – najlepiej innowacyjne – na rozwijanie swojej działalności gospodarczej– mówi Krystyna Sadowska z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Czy to się opłaca?

Po przystąpieniu do programu MPTI, młody przedsiębiorca otrzyma nie tylko tanie biuro,  w którym będzie mógł pracować, ale również, a może przede wszystkim, przyjazne i profesjonalne środowisko, w którym będzie miał szerokie możliwości rozwoju swojego biznesu. Oprócz tego będzie mógł korzystać z pomocy działu prawnego. KPT zagwarantuje takiemu przedsiębiorcy usługi typu Cloud computing oraz dostęp do nowoczesnych laboratoriów.
W rezultacie młody przedsiębiorca zaoszczędzi czas, który poświęciłby na sprawy administracyjne oraz pieniądze, które wydałby na szkolenia i porady prawników. Do tego będzie działał w prestiżowym środowisku, co ułatwi nawiązywanie kontaktów biznesowych.

Studenci i absolwenci chętnie zakładają działalność gospodarczą, ale tylko blisko 36 proc. z nich ma zamiar skorzystać z pomocy instytucji wspierających nowe firmy (badania przeprowadzone przez Kariera OK., 2011rok).

Pieniądze w światłowodach

Jak się okazuje, firma funkcjonująca w wirtualnej rzeczywistości może wykazywać całkiem duże dochody. Według badania Polska internetowa. Jak Internet dokonuje transformacji polskiej gospodarki przeprowadzonego na zlecenie Google, Polska gospodarka internetowa osiągnęła w 2009 r. wartość 35,7 mld zł, czyli 2,7 proc. PKB. Tyle jest warta dziś gospodarka internetowa, gdyby potraktować ją jako odrębny sektor gospodarki, tak jak przemysł, transport czy budownictwo. To więcej niż polskie górnictwo, które przez wiele lat stanowiło filar polskiej gospodarki. Ponadto prognozowany jest wzrost jej wartości do 77 mld w 2015 roku. Przygotowujące raport BCG wyliczyło, że to głównie konsumenci, którzy wygenerowali aż 62 proc. całej „internetowej” części PKB. Z tego aż 70 proc. przypada na handel elektroniczny, 19 proc. na dostęp do sieci a reszta to wydatki na sprzęt. Blisko 60 proc. polskich gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu. Polacy, jako konsumenci są bardzo aktywni w Internecie, a zaufanie do tego medium ciągle wzrasta. Bazując na powyższych danych można z dużą gwarancją sukcesu rozpocząć działalność gospodarczą on-line.

Najważniejszy jest pomysł

Szukając pomysłu na biznes, trzeba wziąć pod uwagę ogromne możliwości, jakie daje internet. Dzisiaj to nie tylko handel, ale i produkty wirtualne takie jak aplikacje, programy, treści, sprzedaż reklam czy usługi e-marketingowe. Nie trzeba być specjalistą informatykiem, aby rozpocząć funkcjonowanie on-line. Aby prowadzona działalność cieszyła się powodzeniem trzeba mieć produkt, który będzie ciekawy, innowacyjny i będzie wypełniał określoną lukę na rynku.

Działalność gospodarcza w internecie to doskonała i nisko-kosztowa forma realizacji własnego pomysłu biznesowego. Na początku warto skorzystać z pomocy fachowców i umiejscowić firmę np. w inkubatorze przedsiębiorczości. W odpowiednich warunkach będzie nam łatwiej osiągnąć postawione sobie cele.

- Młodzi przedsiębiorcy mający dobre pomysły biznesowe, z realną szansa na komercyjny sukces, mogą także skorzystać z pomocy Funduszu Zalążkowego KPT lub rozpocząć działalność w Inkubatorze Technologicznym prowadzonym przez Krakowski Park Technologiczny. Nasza oferta dla firm typu start-up jest naprawdę bardzo szeroka – podsumowuje Krystyna Sadowska z KPT.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj