Startupy z portfolio SpeedUp Ventur Capital Group zauważone i zaproszone na Techcrunch Disrupt!

Cztery polskie startupy: SaveUp, Booklikes, Fusion Sheep i Legimi zostały zaproszone na TechCrunch Disrupt, jedną z najważniejszych konferencji w branży internetowej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zespoły tych firm wezmą udział w konkursu dla startupów z całego świata, będą reprezentować Polskę, prezentując swoje pomysły przed inwestorami i profesjonalistami.

- Cieszę się, że spółki z naszego portfela mogą brać udział w tym najważniejszym wydarzeniu branży internetowej na świecie. To niepowtarzalna szansa, aby budować tam się kontaktów, poznawać partnerów biznesowych, inwestorów. Podjęliśmy się arcytrudnego budowania start-upów operujących na rynku globalnym i takie imprezy coraz częściej odbywają się z naszym udziałem. – mówi Bartek Gola, Partner SpeedUp.

Tegoroczna edycja TechCrunch Disrupt odbywa się w dniach 12-14 września w San Francisco.

SaveUp to nowa aplikacja na smartfony, pozwalająca na natychmiastowe sprawdzanie innych ofert produktu za pomocą zrobienia mu zdjęcia telefonem. Wystarczy zrobić telefonem zdjęcie okładki, by po sekundzie otrzymać informację o cenach wybranej książki i lokalizacjach, gdzie można ją kupić. W ten sposób klient błyskawicznie dowiaduje się czy na pewno ma przed sobą najlepszą ofertę i gdzie najbliżej może nabyć książkę. Obecnie przy pomocy tej aplikacji można porównywać ceny książek, a wkrótce także e-booków i audiobooków. Spółka pracuje także nad technologią rozpoznawania zdjęć symboli (np. numer ISBN książki, numer modelu telewizora) tak, aby coraz więcej produktów można było sobie sprawdzić za pomocą SaveUp. Właścicielem aplikacji SaveUp jest iTraff Technology Sp. z o.o., istniejąca od 2011 roku.

Booklikes.com to społecznościowy portal rekomendacyjny przeznaczony dla czytelników na całym świecie. Jak twierdzi CEO projektu Dawid Piaskowski – już na samym starcie posiada on większą bazę książek niż księgarnia Amazon, a baza ta z każdym dniem się powiększa. Wyróżnikiem wśród konkurencji ma być m.in. zaawansowany, autorski algorytm rekomendacyjny. Twórcy serwisu na podstawie dodanych przez nas książek, książek naszych znajomych oraz znajomych znajomych, chcą przewidywać nasze czytelnicze preferencje niemal ze 100% dokładnością. Z serwisu można korzystać na wiele sposobów. Można po prostu znaleźć ciekawą książkę, można oblikować swoją wirtualną półkę książkową, albo też dzielić się swoimi opiniami, ocenami, rekomendacjami dotyczącymi przeczytanych książek ze społecznością serwisu.

Booklikes.com jest obecnie dostępny jest w języku angielskim, trwają jednak prace nad kolejnymi sześcioma wersjami językowymi serwisu: chińską, niemiecką, francuską, hiszpańską, japońską oraz polską. Do każdej wersji językowej przygotowywana jest również baza książek w danym języku. Serwis booklikes.com jest w pełni zintegrowany z facebookiem oraz twitterem. Dostępna jest także aplikacja na telefon (Android oraz iOS), dzięki której szybko zdobędziemy informację o znalezionej książce. Skanując kod ISBN, otrzymamy informację o rekomendacjach czytelników, cenach w sklepach internetowych, innych książkach danego autora. Miłośnicy filmu mają The Internet Movie Database, miłośnicy muzyki Last.Fm czy Pandora, ale brakuje w pełni rozwiniętego portalu rekomendacyjnego dla miłośników książek. Booklikes.com wypełni tę lukę. Dostęp do aplikacji jest bezpłatny, twórcy chcą zarabiać na prowizjach uzyskanych od księgarń z którymi współpracują.

Premiera serwisu odbyła się w dniu 14 czerwca, w Nowym Jorku, podczas spotkania SeedCamp (www.seedcamp.com/pages/ny11). Booklikes zaprezentowało się jako jedyny startup z Polski, wśród innych 19 najlepszych, wybranych poprzez eliminacje projektów z całego świata. 5 minutową prezentację obejrzeli najwięksi inwestorzy w Stanach Zjednoczonych oraz liczni mentorzy. Pełna lista tutaj: www.seedcamp.com/pages/mentors. Twórcami i właścicielami Booklikes.com jest spółka Okazjum sp. z o.o.: Dawid Piaskowski – CEO Okazjum Sp.z.o.o. i Joanna Grzelak.

Fusion Sheep i jej projekt LaterTV to rozproszony system zarządzenia multimediami w przestrzeni domowej. Umożliwia on komunikację pomiędzy wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w sieci lokalnej, które są w stanie obsłużyć multimedia: telewizory, smartfony, tablety, komputery osobiste, nowoczesne konsole do gier.

LaterTV pozwala na zapisanie dowolnego multimedium “na później”, a także odtworzenie go na ekranie telewizora, umożliwia konsumpcję multimediów na dużym ekranie telewizora zamiast na ekranie komputera lub smartfona. Rozwiązanie to nie wymaga zakupu żadnych dodatkowych urządzeń i działa bezprzewodowo. Docelowym rynkiem dla LaterTV jest rynek globalny.

Przykładowe zastosowanie to możliwość, wraz z rodziną, oglądania na dużym ekranie telewizora zdjęć z ostatnich wakacji, które otrzymaliśmy od znajomego mailem. Możemy to zrobić bez konieczności podłączania kablem laptopa czy też wstawania z kanapy – wystarczy nam smartfon i włączony telewizor.

Projekt jest realizowany przez 2-osobowy zespół (Mateusz Rutkowski i Patryk Żabicki) liderów o silnych kompetencjach technologicznych, z kilkuletnim doświadczeniem w zakładaniu i prowadzeniu firm technologicznych.

Legimi jest innowacyjną firmą technologiczną, której misją jest dostarczanie treści na czytniki elektronicznego papieru. Proces ten realizowany jest poprzez autorską platformę dystrybucji treści. Legimi koncentruje się na dostarczeniu kompletnych rozwiązań dystrybucji treści elektronicznych (white-label service) dla firm oraz na ousourcingu procesu przygotowania e-wydań w odpowiednich formatach (digitalizacja). Legimi zostało dostrzeżone za oceanem i zaproszone przez organizatorów corocznej konferencji O’Reilly Tools of Change for Publishing. Spółka wystąpiła 15 lutego b.r. podczas Publishing Startup Showcase – imprezie mającej na celu zaprezentowanie najnowszych i najciekawszych firm związanych z branżą wydawniczą. Zaproszono na nią 25 firm z całego świata.

SpeedUp Venture Capital Group

SpeedUp, grupa funduszy venture, powstała w 2009 r. Stworzyli ją czterej partnerzy, znający się i współpracujący ze sobą od wielu lat. W ramach SpeedUp Venture Capital Group działają obecnie dwa fundusze: SpeedUp IQbator, powstały w 2009 r. i SpeedUp Investments powołany do działania w 2010 r.

Fundusze SpeedUp zainwestowały już w 12 spółek portfelowych: Holicon, Droppa, IC Solution, dwiepaczki.pl, Qualimo, Legimi, SmartCam, GagaBox, Upside, SaveUp, Booklikes, Okazjum. SpeedUp wyszedł już z pierwszej spółki (Holicon), uzyskawszy 40-krotny zwrot z zainwestowanego kapitału. Najnowsze 6 inwestycji to: LaterTV, RekomendMe, Lookmash, TimeSelf , Pastylka.pl i Ortopedio.pl.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj