Spawanie gazowe, elektryczne czy laserowe? To 3 rodzaje, które powinieneś znać

© freeimages.com

© freeimages.com

Spawanie to nieodłączny element prac budowlanych. Mało kto wie, że ta tak często wykonywana czynność dzieli się na 3 podstawowe rodzaje, których znajomość i umiejętność rozróżnienia pomaga w działaniu. Dziś z chęcią je omówimy. Gotowy?

Zacznijmy od teorii. Czym jest spawanie?

Spawanie to nic innego, jak łączenie ze sobą konkretnych kawałków metalu za pomocą zaawansowanej obróbki termicznej. Działanie to opiera się na rozgrzaniu powierzchni metalu do tego stopnia, by uległa nadtopieniu, a następnie łączy się ją z drugim kawałkiem materiału. Po tym, jak ostygną, łączą się ze sobą i stają się jednym elementem. Co ważne, w zależności od materiału, z jakim masz do czynienia powinieneś stosować inny rodzaj spawania. Spawania używa się najczęściej do łączenia metali (głównie stali) oraz tworzyw sztucznych zwykle dodając spoiwo spawalnicze.

Od czego zależy wybór rodzaju spawania?

Wybór rodzaju spawania zależy od pięciu czynników. Przede wszystkim istotny jest materiał, jaki bierzesz na swój warsztat oraz cel, w jakim za to spawanie się zabierasz. Kolejne to sposób wykonania spawu, rodzaj nośnika energii, jakim dysponujesz oraz przebieg samego procesu spawania.

Spawanie gazowe. Autogen, który znamy

Czy wiesz, że spawanie gazowe powstało już w połowie XIX wieku? Niezaprzeczalnie jest to pierwsza z metod spawania, jaka kiedykolwiek powstała i nie da się również zaprzeczyć, że jedna z najczęściej stosowanych obecnie. Działanie przy spawaniu gazowym opiera się na cieple płomienia powstałego w wyniku spalania mieszanki tlenu z propanem, a następnie, z pomocą tak wysokiej temperatury, na łączeniu danych elementów. Jakie są zalety tego rodzaju spawania? Na pewno wysoka wydajność i szybkość oraz stosunkowo niskie koszty urządzeń i prostota działania.

Spawanie elektryczne. Najczęściej stosowane

Faktem jest, że spawanie elektryczne jest tym najczęściej stosowanym. W działaniu tym wykorzystuje się technologię wytwarzania ciepła w łuku elektrycznym, który powstaje w przestrzeni między elektrodą a łącznymi częściami. Kiedy zastosować spawanie elektryczne? Wtedy, kiedy masz do czynienia z blachą o grubości od 1 mm do 80 mm.

Można wyznaczyć kilka rodzajów spawania elektrycznego: spawanie plazmowe, elektronowe, elektrożużlowe oraz łukowe. Spawanie łukowe to spawanie za pomocą elektrody topliwej (łukiem nieosłoniętym lub osłoniętym) oraz nietopliwej (elektrodą węglową lub wolframową). Do spawania łukowego można zaliczyć często stosowane metody MIG 131, MAG 135 oraz TIG 141mówi specjalista ze Steel and Constructions.

Spawanie laserowe. Nowoczesność w działaniu

Ze spawaniem laserowym do czynienia mamy już stosunkowo rzadziej, a to zasługa nowoczesności działania. W technologii tej bowiem wykorzystuje się wiązkę promieniowania laserowego, a samo spawanie przebiega w odsłonie gazu obojętnego. Dlaczego niektórzy decydują się na spawanie laserowe? To proste. Zabieg ten nie brudzi materiału łączonego, a z pomocą nowoczesnych technik można scalić nawet trudno dostępne kawałki.

Zanim spróbujesz, ukończ kurs i zabezpiecz swoje ciało

Spawanie nie należy do zadań najłatwiejszych. Powinieneś zabierać się za to tylko jeśli masz ukończony odpowiedni kurs i stan zdrowia na poziomie dobrym. Pamiętaj, że zabieg ten wymaga całkowitej ochrony oczu – części najbardziej narażonej oraz założenia maski przeciwpyłowej, bo gazy wydzielane w momencie spawania są niezwykle trujące dla organizmu. Chronione powinny być także ręce i nogi, bo w końcu będziesz miał do czynienia z prawdziwym ogniem, nie zabawką. Przestrzegaj tych zasad, nawet jeśli na zewnątrz jest ponad trzydzieści stopni w cieniu. W końcu żaden zabieg spawalniczy nie jest wart utraty zdrowia.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj