Aż 8 Oskarów otrzymał film "Slumdog Millionaire" w trakcie 81 gali rozdania statuetek. To film współfinansowany z unijnego programu MEDIA. Film zwyciężył m.in. w dwóch najbardziej prestiżowych kategoriach: "najlepszy film" i "najlepszy reżyser". Gratuluję, 8 Oskarów i popularność na całym świecie oznacza, że wsparcie z programu MEDIA się opłaciło – cieszy się Viviane Reding, komisarz UE ds. mediów.
W tegorocznym konkursie Akademii Filmowej do Oscara nominowano aż siedem filmów finansowanych z unijnego programu wspierania kinematografii MEDIA. Wśród nich znalazły się: Der Baader Meinhof Komplex (Niemcy, Uli Edel), nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes w 2008 Entre les murs (Francja, Laurent Cantet), Waltz with Bashir (Izrael/Francja/Niemcy, Ari Folman), Happy Go Lucky (Wielka Brytania, Mike Leigh), The Duchess (Wielka Brytania/Francja/Włochy, Saul Dibb), Slumdog Millionaire(Wielka Brytania/USA, Danny Boyle) oraz nagrodzony już film dokumentalny Man on Wire (Wielka Brytania/USA, James Marsh).
Filmy te otrzymały znaczące wsparcie finansowe z unijnego programu MEDIA – w sumie ponad 3 milony euro. Najprawdopodobniej wspierana będzie również ich dystrybucja kinowa.
Z programu MEDIA finansowany był także ubiegłoroczny laureat Oscara w kategorii „najlepszy film obcojęzyczny”, zatytułowany „Fałszerze” (Die Fälscher) ( IP/08/298). W 2007 r. najlepszym filmem obcojęzycznym, który otrzymał prestiżową statuetkę, była niemiecka produkcja „Życie na podsłuchu” (Das Leben der Anderen), również finansowana z programu.
MEDIA odgrywa kluczową rolę we wspieraniu europejskiego przemysłu audiowizualnego. Wspomaga rozwój produkcji i dystrybucję tysięcy filmów, jak również działalność szkoleniową. Dotuje festiwale i projekty promocyjne w całej Europie. Co roku, na dziesięć filmów fabularnych produkowanych w Europie i rozpowszechnianych poza krajem ich realizacji, dziewięć filmów jest finansowanych właśnie z tego programu.
Tegoroczne nominacje do Oscara są odzwierciedleniem różnorodności i bogactwa europejskiej kinematografii – mówiła jeszcze przed ceremonią rozdania Oskarów Viviane Reding, komisarz UE ds. mediów. Jej zdaniem jest to wspaniała nagroda za starania Komisji Europejskiej podejmowane na rzecz konkurencyjności europejskiego kina poprzez wspieranie filmów produkowanych lub koprodukowanych w Europie, ich dystrybucji za granicą i stosowania nowych technologii cyfrowych.
W latach 2007-2013 na potrzeby europejskiej kinematografii przeznaczono z budżetu programu MEDIA 2007 kwotę 755 mln euro ( IP/07/169). W styczniu tego roku Komisja przyjęła również program MEDIA MUNDUS ( IP/09/26), z którego w latach 2011-2013 na projekty przedstawiane przez twórców branży audiowizualnej w UE i krajach trzecich przeznaczy się dodatkowo fundusze w wysokości 15 mln euro. Programy MEDIA i MEDIA MUNDUS stawiają sobie za cel rozpowszechnianie i promowanie europejskich filmów poza krajami ich produkcji, zarówno w Europie (prawie 65 proc. całkowitego budżetu MEDIA), jak i na świecie.
Główne cele programu MEDIA to wzmocnienie konkurencyjności przemysłu audiowizualnego poprzez ułatwienie dostępu do finansowania i zwiększenie zakresu stosowania technologii cyfrowych, promowanie i poszanowanie europejskiej tożsamości kulturowej i dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenie zasięgu dystrybucji europejskich dzieł audiowizualnych w innych krajach europejskich i na świecie. W 2008 r. w ramach programu MEDIA wsparcia udzielono ponad 1 800 projektom na łączną kwotę 107 mln euro. (UE w Polsce)
Zaloguj się Logowanie