Skarga własnoręczna

Kierowana do sądu administracyjnego skarga na decyzję organu samorządowego musi być podpisana własnoręcznie – uznał WSA w Gdańsku. Znowelizowano ustawę o informatyzacji, ale bez zmian pozostało Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – przypomnieli sędziowie.

Sprawa rozpatrywana przez sąd w Gdańsku dotyczyła decyzji marszałka w sprawie zwolnienia od ustawowych zakazów zapewniających szczelność i stabilność wałów przeciwpowodziowych. Zostało to zaskarżone do wojewódzkiego sądu administracyjnego za pomocą poczty elektronicznej.

Osobę skarżącą decyzję marszałka wezwano do uzupełnienia wniosku przez złożenie własnoręcznego podpisu. Tego obowiązku nie dopełniono w ustawowym terminie 7 dni w wyniku czego skarga została odrzucona.

Jak wyjaśnili sędziowie w uzasadnieniu, stosownie do ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Dotyczy to również pism przesyłanych drogą elektroniczną.

Tak przyjmuje się w orzecznictwie sądów administracyjnych, czego wyrazem jest między innymi postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 lipca 2008 r. wydane w sprawie I OPP 25/08.

Zdaniem WSA w Gdańsku, pogląd ten zachowuje aktualność mimo niedawnej nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, którą poszerzono stosowanie powołanej ustawy także na sądy administracyjne. Ma to związek z faktem, że ani tą nowelizacją, ani ustawą z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym nie zmieniono Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w taki sposób, aby możliwe było uznanie, iż obok tradycyjnej, pisemnej formy postępowania, można prowadzić takie postępowanie w formie elektronicznej.

Zaznaczyć przy tym należy – podkreślili sędziowie – że taką elektroniczną formę wyraźnie wprowadzono w postępowaniu administracyjnym. Jednak przepisy kodeksu postępowania administracyjnego nie mają zastosowania w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w sprawach ze skarg na działanie lub bezczynność organów administracji.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj