 |
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Polska Platforma Czystych Technologii Węglowych oraz Ambasada Brytyjska rozpoczynają projekt z zakresu możliwości wdrożenia w Polsce technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). Uroczysta jego inauguracja nastąpi w ramach panelu "Wyzwania CCS dla Polski", w pierwszym dniu konferencji pt. "Czyste technologie węglowe i nuklearne w walce ze zmianami
|
klimatu", która odbędzie się w Będlewie koło Poznania w dniach 7-10 grudnia. Projekt z zakresu możliwości wdrożenia w Polsce technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) stanowi część większego programu pod nazwą "Promocja rozwiązań sprzyjających produkcji energii niskoemisyjnej", który jest realizowany przez PKPP Lewiatan we współpracy z wieloma partnerami i przy wsparciu Ambasady Brytyjskiej. Projekt ten rozpoczął się w październiku 2008 roku i będzie trwał 2,5 roku.
Jego najważniejszym celem, jak wyjaśniają koordynatorzy, jest wspieranie działań, które mają doprowadzić do stworzenia optymalnych warunków prawnych i gospodarczych, zachęcających przedsiębiorców w Polsce do przejścia na technologie niskowęglowe.
W ramach projektu, do którego zaproszeni zostali przedstawiciele biznesu, administracji państwowej oraz nauki, prowadzone będą trzy podprojekty: promocja rozwiązań legislacyjnych oraz dobrych praktyk wspierających poprawę efektywności energetycznej w Polsce; przygotowanie podręcznika i promocja produkcji biomasy na cele energetyczne i platforma wymiany poglądów na temat możliwości wdrożenia w Polsce technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).
"Wdrażanie czystych technologii węglowych jest wciąż stosunkowo drogie, dlatego rozpoczynamy szeroką dyskusję na temat możliwości wdrożenia w Polsce technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS). Jej komercyjne zastosowanie pozwoli na wykorzystywanie paliw kopalnych, co jest konieczne, by przeciwdziałać zmianom klimatu oraz zabezpieczyć niezawodne dostawy energii" – mówi Agata Drewniak, koordynator projektu w PKPP Lewiatan. Jak dodaje, CCS, zastosowany w elektrowniach opalanych paliwami kopalnymi, może pełnić rolę "mostu do przyszłości", umożliwiając produkcję energii bez niepotrzebnych emisji CO2. (PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, bsz)
Zaloguj się Logowanie