Samorządy realizujące projekty unijne na przełomie lat budżetowych mogą zachować środki na swoich rachunkach stosując jedno z dwu możliwych rozwiązań.
W wyjaśnieniach przesłanych do MRR, resort finansów przypomina, że obecnie obowiązująca ustawa o finansach publicznych nie przewiduje konieczności zwrotu środków europejskich przekazanych na przełomie lat budżetowych na rachunek beneficjenta.
Jednak w przypadku beneficjentów będących jednostkami samorządu terytorialnego ministerstwo wskazuje na dwa niezależne od siebie rozwiązania możliwe do przyjęcia w przedmiotowej kwestii, tj. art. 217 ust. 1 ustawy o finansach publicznych lub art. 263 tejże ustawy.
I tak, zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Z 2010 r., Nr 80, poz. 526, z późn. zm.) środki pochodzace z budżetu Unii Europejskiej należy ująć w budżecie jako dochody tych jednostek.
Z kolei zgodnie z art. 217 ust. 1 uofp różnica między dochodami a wydatkami budżetu jednostki samorządu terytorialnego stanowi odpowiednio nadwyżkę budżetu JST lub deficyt budżetu JST. Tym samym, środki otrzymane w poprzednim roku budżetowym i stanowiące dochody JST będą miały wpływ na wynik budżetu jednostki.
Przepis art. 263 uofp określa w ust. 1 generalną zasadę, iż niezrealizowane kwoty wydatków budżetu JST wygasają z upływem roku budżetowego i przewiduje od tej zasady w ust. 3 jedynie dwa odstępstwa. Chodzi tu o możliwość ustalenia wykazu wydatków niewygasających, w których organ stanowiący JST może ująć wydatki związane z realizacją umów:
- w sprawie zamówienia publicznego,
- które zostaną zawarte w wyniku zakończonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w którym dokonano wyboru wykonawcy.
Jeżeli zatem JST realizuje zadania z udziałem środków europejskich, to – według MF – organ stanowiący może ująć w wykazie wydatków niewygasających, wydatki związane z realizacją tego zadania, ale tylko w przypadkach określonych w art. 263 ust. 3.
Jednocześnie ministerstwo przypomina, że otrzymane, a niewykorzystane przez beneficjenta środki należy rozliczyć w terminach i na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie warunków i trybu udzielania i rozliczania zaliczek oraz zakresu i terminów składania wniosków o płatność w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich.
Zaloguj się Logowanie