Regionalne wsparcie dla klastrów

Klastry jako przestrzennie skoncentrowane skupiska przedsiębiorstw mogą uzyskać dofinansowanie zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym.

W przypadku tego pierwszego wsparcia różne podmioty (nie tylko przedsiębiorcy) zainteresowane podjęciem działań na rzecz stworzenia i rozwoju klastra lub też inicjatywy klastrowej, tj. działań zmierzających do przyspieszenia konkurencyjności klastra w regionie, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach dwóch, mianowicie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Kapitał Ludzki. Każdy z nich zawiera określony rodzaj działań i poddziałań, mówiących o możliwościach realizacji projektów na rzecz klastrów.

Drugi rodzaj wsparcia może natomiast mieć charakter regionalny. Bowiem oprócz  programów krajowych, w Polsce działa ponadto 16 regionalnych programów operacyjnych, realizowanych na obszarze poszczególnych województw. Zawierają one szeroki wachlarz możliwości dla przedsiębiorstw i instytucji planujących przedsięwzięcia innowacyjne. Udzielają one z reguły wsparcia na projekty o zasięgu regionalnym i o niższej wartości niż w przypadku Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, ale to nie oznacza, że nie można w nich znaleźć instrumentów finansujących wdrożenie nowych technologii, prace badawczo-rozwojowe czy tworzenie i rozwój inicjatyw klastrowych. W każdym niemalże programie regionalnym znajdują się środku na wsparcie lokalnych i regionalnych powiązań kooperacyjnych (klastrów), trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że każde województwo samodzielnie projektowało swój program, dlatego też mogą one różnić się od siebie pod względem oferowanego wsparcia i warunków jego uzyskania. Dlatego celowym jest przeanalizowanie poszczególnych regionalnych programów operacyjnych i wskazanie tych działań w nich zawartych, które odnoszą się do klastrów.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego

Nie przewidziano w nim osobnego komponentu dotyczącego wsparcia klastrów, w związku z tym nie ma również wyodrębnionej alokacji środków na ten cel. Natomiast klastry będą mogły uzyskać wsparcie w ramach konkursów na dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw w ramach działania 1.4 – Infrastruktura wspierająca innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie, którego celem jest wzmocnienie i wykorzystanie potencjału sektora badawczo-rozwojowego oraz infrastruktury wspierającej innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie. Działanie to przewiduje szeroką gamę projektów do wsparcia, wśród których warto wskazać projekty inwestycyjne dotyczące tworzenia i rozwoju infrastruktury, wspierającej innowacje (zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania instytucji wspierających innowacje czy też budowa parków naukowo-technologicznych lub inkubatorów technologicznych). Wysokość finansowania może wynieść aż 40 mln złotych wydatków kwalifikowanych.

Regionalny Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego

W jego ramach przewidziano działanie III.4 – Rozwój otoczenia biznesu, które daje możliwość realizacji projektów z zakresu inicjowania i animacji powiązań kooperacyjnych na terenie województwa łódzkiego. Celem tego działania jest rozwój otoczenia biznesu służący poprawie współpracy między sferą nauki i biznesu oraz ułatwieniu przedsiębiorstwom dostępu do źródeł finansowania. Tutaj mogą być wsparte projekty mające na celu stworzenie platform transferu technologii poprzez wsparcie nowych i istniejących parków przemysłowych, technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości i innych ośrodków proinnowacyjnych nie objętych wsparciem w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. A przede wszystkim zaliczone mogą tutaj być projekty, których istota polega na inicjowaniu i animacji powiązań kooperacyjnych na terenie województwa, w tym m.in. zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z nową inwestycją, doradztwo z zakresu planów rozwoju i ekspansji powiązania, organizacja programów szkoleniowych, warsztatów i konferencji celem wspierania procesu dzielenia się wiedzą oraz tworzenia sieci powiązań między członkami klastra.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego

Program ten przewiduje działanie 1.6 – Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym, które umożliwia realizację projektów przyczyniających się do rozwoju sieci powiązań gospodarczych poprzez wspieranie powstawania oraz rozwoju klastrów i powiązań kooperacyjnych między przedsiębiorstwami oraz przedsiębiorstwami i sferą badawczo- rozwojową. Alokacja środków publicznych na to działanie wynosi 26 250 000 euro.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego

W tym programie trudno jest wyodrębnić konkretny rodzaj działania, mówiący o możliwości pozyskaniu środków, gdyż mogą one zostać rozdysponowane w oparciu o każde działanie I priorytetu owego programu, który zatytułowany jest: „Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka”. Zawiera on następujące rodzaje działań 1.1 – Wsparcie kapitałowe przedsiębiorczości, 1.2 – Instytucje otoczenia biznesu, 1.3 – Regionalny system innowacji, 1.4 – Promocja gospodarcza i aktywizacja inwestycyjna regionu. Przykładowo w ramach działania 1.1 mogą być realizowane projekty inwestycje oparte na szeroko rozumianych innowacjach i wiedzy oraz zakup patentów i nowych technologii.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubuskiego

Tutaj klastry będą mogły uzyskać wsparcie w ramach działania 2.4 – Transfer badań, nowoczesnych technologii i innowacji ze świata nauki do przedsiębiorstw. Wspierane będą projekty polegające na zwiększeniu dostępności przedsiębiorstw do wyników jednostek badawczo-rozwojowych oraz zasobów jednostek naukowych, jak również projekty służące ułatwieniu współpracy partnerów zaangażowanych przy realizacji wspólnych celów gospodarczych, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dla przykładu warto wskazać projekty na inwestycje w budowę, przebudowę i rozwój infrastruktury jednostek badawczo-rozwojowych czy zakup niezbędnego wyposażenia i urządzeń do prowadzenia prac.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego

Finansowanie klastrów w regionie przewiduje się w działaniu 1.3 – Transfer technologii i innowacji. Celem tego działania jest transfer technologii i innowacyjności, który odbywać się będzie poprzez wzmocnienie potencjału parków technologicznych, jednostek naukowych, świadczących usługi w zakresie transferu innowacji i technologii, stymulowanie i rozwój powiązań sieciowych i kooperacyjnych pomiędzy instytucjami badawczo-rozwojowymi i przedsiębiorcami oraz rozwój lokalnych i regionalnych klastrów. W ramach rodzajów projektów możemy wyróżnić m.in. budowę i rozbudowę klastrów o znaczeniu lokalnym i regionalnym.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego

Wsparcie klastrów przewidziane jest w poddziałaniu 1.1.1 – Wsparcie instytucji otoczenia biznesu. Tutaj tym działaniem możemy objąć takie rodzaje projektów jak inwestycje związane z tworzeniem lub rozszerzeniem zakresu działalności instytucji otoczenia biznesu na rzecz wspierania przedsiębiorczości, w tym sieci wsparcia przedsiębiorczości o zasięgu regionalnym (tj. budowa, przebudowa i remont obiektów instytucji otoczenia biznesu, zagospodarowanie terenu wokół obiektów instytucji otoczenia biznesu)

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego

W tym przypadku potencjalnym źródłem wsparcia klastrów jest poddziałanie 1.5.2 – Wsparcie regionalnych procesów proinnowacyjnych. Spośród typów projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie w ramach tego poddziałania, należy szczególnie wskazać wsparcie tworzenia i rozwoju powiązań kooperacyjnych między firmami, a także pomiędzy firmami i innymi instytucjami.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego

Tutaj klastry mogą otrzymać pomoc w ramach działania 1.1 – Tworzenie warunków dla rozwoju innowacyjności. Dla przykładu trzeba wskazać projekty, do których zaliczyć możemy budowę, rozbudowę, przebudowę i remont infrastruktury parków: technologicznych, naukowo-technologicznych i przemysłowych, inkubatorów: technologicznych i przedsiębiorczości, centrów: obsługi inwestora, promocji, doskonalenia zawodowego, zaawansowanych technologii, badawczo-rozwojowych, transferu technologii.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Wielkopolskiego

Środki na wsparcie klastrów przeznaczone są w ramach działania 1.6 pierwszego priorytetu – Konkurencyjność przedsiębiorstw. Celem działania jest podniesienie innowacyjności przedsiębiorstw regionu poprzez współpracę kooperujących ze sobą przedsiębiorstw z instytucjami otoczenia biznesu, ośrodkami badawczo-rozwojowymi, szkołami wyższymi i władzami samorządowymi. Projekty mogą polegać m.in. na promocji klastra, działaniach podnoszących poziom innowacyjności powiązania kooperacyjnego oraz zakupie środków trwałych na potrzeby danego klastra

Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Tutaj projekty realizowane przez klastry będą finansowane w ramach działania 5.4 – Wzmocnienie regionalnego potencjału badań i rozwoju technologii oraz działania 5.5:-Promocja i rozwój markowych produktów. Przykładowe rodzaje projektów obejmują m.in. doradztwo mające na celu podniesienie poziomu transferu technologii z nauki do gospodarki oraz wsparcie promocji produktów regionalnych i lokalnych,

Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Zachodniopomorskiego

Wspieranie klastrów będzie możliwe w ramach działania 1.2 -Innowacje i transfer technologii, w ramach którego przewiduje się do realizacji trzy poddziałania: poddziałanie 1.2.1 – Proinnowacyjne instytucje otoczenia biznesu, poddziałanie 1.2.2 – Zwiększenie dostępności wyników prac jednostek badawczo-rozwojowych dla sektora MŚP oraz poddziałanie 1.2.3 – Infrastruktura jednostek badawczo-rozwojowych. Na realizację działania 1.2 zarząd województwa przeznaczył 36 000 000 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Wsparcie klastrów przewiduje się w ramach działania 1.1 – Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw i poddziałania 1.1.4 – Budowa i rozbudowa klastrów o znaczeniu lokalnym i regionalnym. Dofinansowaniem będą mogły zostać objęte budowa i rozbudowa klastrów o znaczeniu lokalnym i regionalnym (wsparcie inwestycyjne) oraz promowanie marki klastra.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj