Region biznesowych możliwości

Tarnów, Źródło: Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A

Tarnów. Źródło: Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A.

Subregion Tarnowski to atrakcyjny gospodarczo obszar Małopolski. Obejmuje miasto Tarnów oraz powiaty brzeski, dąbrowski i tarnowski. Długie tradycje gospodarcze, świetna komunikacja, setki hektarów uzbrojonych terenów inwestycyjnych, strefy gospodarcze, ulgi podatkowe, bogata infrastruktura – także czasu wolnego oraz aktywni mieszkańcy, to kluczowe z punktu widzenia inwestora zalety Subregionu.

Tarnów, Park Przemysłowy „Mechaniczne”

Tarnów, Park Przemysłowy „Mechaniczne”. Źródło: Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A.

Tarnów, stolica Subregionu, jest idealnie położony przy autostradzie A4. Do centrów Krakowa i Rzeszowa trzy kwadranse samochodem. Na lotniska w Balicach i Jasionce niecała godzina drogi. Te odległości jeszcze się skracają dzięki szybkiej kolei aglomeracyjnej, a przesiadkowe punkty Parkuj i Jedź ułatwiają ten system komunikacji. Równie blisko stąd do granic Polski: przejścia na Słowację to godzina jazdy dobrymi drogami, a na Ukrainę dwie godziny autostradą. Na północ komfortowa i szybka droga krajowa do Warszawy.

Te atuty powodują, że w Subregionie działają takie marki jak Grupa Azoty S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. z Grupy PGZ, Carlsberg Polska, Can-Pack S.A., Grupa Beckers, Lenze Tarnów Sp. z o.o. oraz tysiące mniejszych firm, często o wysokich specjalizacjach w obszarze nowych technologii. Co istotne firm wciąż przybywa!

Mocnym argumentem za lokowaniem biznesu w Subregionie Tarnowskim jest bogata sieć stref aktywności gospodarczych – SAG oraz jednostek otoczenia biznesu. SAG-i to gotowy pakiet dla inwestora. Obejmują scalone, skomunikowane i przygotowane pod inwestycje tereny. Na nich samorządy oferują inwestorom atrakcyjne ulgi. Ponadto część terenów SAG w Tarnowie objętych jest przywilejami Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie, czytaj: dalszymi ulgami i zwolnieniami podatkowymi. Ogólna powierzchnia tarnowskiego SAG to blisko 90 ha. Warto podkreślić, że na terenie Tarnowa jest kilka Parków Przemysłowych. Jeden z nich to Park Przemysłowy „Mechaniczne” zlokalizowany w przemysłowym centrum miasta. Funkcjonuje tu kilkadziesiąt firm oraz największy w Małopolsce Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie swoje biznesy otwierają młode, innowacyjne firmy.

Tarnów, Inkubator Przedsiębiorczości

Tarnów, Inkubator Przedsiębiorczości. Źródło: Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A.

Tarnów, Inkubator Przedsiębiorczości

Tarnów, Inkubator Przedsiębiorczości. Źródło: Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A.

Oprócz Tarnowa SAG-i znajdują się w: Brzesku – Strefa Gospodarcza o powierzchni 215 ha, tereny świetnie położone nieopodal węzła autostrady A4 oraz tereny inwestycyjne Bucze-Błonia; w Wojniczu – Zielony Park Przemysłowy o pow. 150 ha przy międzynarodowej drodze E-40 i drodze krajowej nr 4,5 km od autostrady; w Tuchowie o powierzchni ponad 16 ha z jednohektarowym parkingiem; w Zakliczynie o powierzchni ponad 3 ha; w Dąbrowie Tarnowskiej – Specjalna Strefa Ekonomiczna o powierzchni ponad 15 ha oraz dodatkowe 13 ha poza strefą.

Wojnicz, Zielony Park Przemysłowy

Wojnicz, Zielony Park Przemysłowy. Źródło: Urząd Miejski w Wojniczu.

Tuchów, Strefa Aktywności Gospodarczej

Tuchów, Strefa Aktywności Gospodarczej. Źródło: Urząd Miejski w Tuchowie.

Co istotne z punktu widzenia inwestora, to fakt, że SAG-ami zarządzają wyspecjalizowane podmioty dedykowane przedsiębiorcom. W Tarnowie jest to Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A., którego zadaniem jest przeprowadzić inwestora szybko i skutecznie przez okres przed-inwestycyjny, czas inwestycji oraz wspierać go już po uruchomieniu biznesu. Przykładem takiej po-inwestycyjnej opieki jest budowanie przez TKP S.A. wśród podmiotów gospodarczych działających w Subregionie aktywnego networkingu. Pierwsze efekty sieciowania są już widoczne w różnych obszarach współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami.

Równie aktywne w pomocy przedsiębiorcom są pozostałe samorządy oraz działające w ich strukturach komórki odpowiedzialne za obsługę inwestorów.

Zasób precyzyjnych informacji o potencjale Subregionu Tarnowskiego dostępny jest na portalu gospodarczym www.tarnowskie.biz.pl.

Warto wiedzieć:

  • Stolicą Subregionu jest Tarnów: prężny ośrodek przemysłowy, akademicki i kulturalny, kluczowy węzeł komunikacyjny
  • W Tarnowie zlokalizowana jest m.in. siedziba Grupy Azoty jednej z największych w Europie firm z branży chemicznej i nawozowej
  • Subregion obejmuje obszar ponad 2,5 tys. km kwadratowych
  • Zlokalizowanych jest tu kilka stref inwestycyjnych, prężnie działają jednostki otoczenia biznesu, m.in. Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A.
  • W Subregionie działa ponad 32 tysiące firm
  • Mieszka 350 tys. wysoko wykwalifikowanych ludzi

pasek_logo_FE+PR_MPL_UE+EFRR

Zaloguj się Logowanie

Komentuj