Przyznano dotacje w konkursie Nauka dla Rozwoju

Rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu "Nauka dla rozwoju". Fundacja Partners Polska przyznała siedem dotacji młodym naukowcom, aplikującym o granty na udział w zagranicznych konferencjach, kongresach i sympozjach poświęconych międzynarodowej współpracy rozwojowej.

Jak mówi szefowa konkursu Ilona Iłowiecka-Tańska, wyróżnione osoby wezmą udział w imprezach naukowych w Australii, Chinach, Hiszpanii, Indiach, Kanadzie, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Będą uczestniczyć w debatach naukowych poświęconych redukcji emisji dwutlenku węgla, nowoczesnym technologiom ochrony roślin, wpływowi technologii informatycznych na dostęp do wiedzy oraz sytuacji społecznej i ekonomicznej wdów w krajach pokonfliktowych.

 
"Polska od 2004 roku udziela pomocy i bierze udział w debacie na temat rozwoju międzynarodowego. Przeznacza na ten cel coraz wyższy odsetek pieniędzy z budżetu państwa. Zaangażowanie młodych naukowców w kształtowanie polityki rozwojowej jest konieczne, żeby zapewnić polskiej pomocy wysoką jakość. Mamy nadzieję, że wraz z konkursem rozpocznie się współpraca w tej dziedzinie z nagrodzonymi naukowcami z Gdańska, Łodzi, Szczecina, Warszawy i Zabrza. Chcemy też, żeby głos polskich naukowców był słyszany w światowej dyskusji na temat metod pomocy krajom rozwijającym się" – tłumaczy Tańska.
 
6 października odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, podczas którego oceniono zgłoszone projekty i w konsekwencji podjęto decyzje dotyczące przyznania dotacji.
 
Spośród 16 zgłoszonych aplikacji (w tym 14, które odpowiadały kryteriom formalnym) wyłoniono 7 najlepszych.
 
Konkurs współfinansowany był w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. (PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj