Przyszłość rosyjskiej Arktyki

W 2012 roku Rosja rozpocznie badania sejsmiczne na arktycznym szelfie Morza Barentsa. Norwegia, która wcześniej zgłaszała roszczenia do części tych złóż kopalin użytecznych, udzieliła na to zgodę. Poinformowano o tym podczas odbywającej się w Petersburgu X Międzynarodowej Konferencji RAO/CIS Offshore.

W konferencji poświeconej całokształtowi problemów zagospodarowania zasobów ropy naftowej i gazu rosyjskiego szelfu bierze udział ponad 500 wiodących specjalistów branży naftowo-gazowej z dwudziestu krajów świata. Znaleźli się wśród nich szefowie norweskiej Statoil ASA, francuskiej Total oraz amerykańskiej Exxson Mobil będących partnerami rosyjskiego Gazpromu w zagospodarowaniu olbrzymiego Złoża Sztokmanowskiego. „Według prognoz specjalistów, tylko zasoby Morza Barentsa przekraczają 7 miliardów ton paliwa umownego, a potencjał wydobycia wynosi ponad 20 milionów węglowodorów rocznie”, – poinformował dyrektor Instytutu Problemów Ropy Naftowej i Gazu Rosyjskiej Akademii Nauki, członek akademii nauk Anatolij Dmitrijewski:

„Obecnie Rosja ma poważne i realne plany zagospodarowania szelfu arktycznego. Popieramy udział zagranicznych spółek w tej pracy. Wnętrza Północnego Oceanu Arktycznego są bogate w zasoby ropy naftowej i gazu. Jeśli będziemy porównywać oceany, to Ocean Arktyczny pod tym względem jest pięciokrotnie bogatszy od Pacyfiku i półtora razy od Oceanu Indyjskiego, lecz do wydobycia ropy naftowej potrzebne są innowacyjne technologie zaawansowane”.

Na przykład, w najbliższym czasie na terytorium Złoża Sztokmanowskiego zostaną wprowadzone do użytku morskie wodoodporne platformy technologiczne do wydobycia, przetwarzania i transportowania gazu do Zatoki Teryberskiej, gdzie zostanie zbudowany port i fabryka skraplania gazu.

Jewgienij Apołłonow, zastępca dyrektora Federalnego Państwowego Przedsiębiorstwa Unitarnego „Centralny Instytut Naukowo-Badawczy imienia Kryłowa” powiedział:

„W przypadku sukcesu będą opracowywane trzy takie platformy technologiczne z udziałem naszego instytutu. Wykonaliśmy projekt statku, na którym zostanie umieszczony kompleks technologiczny. Jego wartość wynosi w przybliżeniu około 4 miliardów euro. Projekt został zaaprobowany przez specjalistów Gazpromu. Jest to ważny wynik prac projektowych i badawczych naszego instytutu, zrealizowanych wspólnie z wpływowymi zagranicznymi spółkami na zlecenie Gazpromu”.

Dodajmy, że na konferencji szczegółowo omówiono główne rosyjskie osiągnięcie ostatnich lat w sferze technologii zagospodarowania szelfu. Jest to morska wodoodporna platforma „Prirazłomnaja” na Morzu Pieczorskim. Jest to pierwsza podobna platforma zaprojektowana i zbudowana w Rosji. Jej unikalność polega na tym, że pozwala ona wiercić szyby, wydobywać ropę naftową, przechowywać do 100 tysięcy ton tego surowca a następnie ładować go do tankowców.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj