Prywatyzacja pracownicza na świecie

Prywatyzacja pracownicza to rozwiązanie często stosowane w krajach wysokorozwiniętych – wynika z analizy dynamiki i przebiegu tego procesu na świecie, przygotowanej w Ministerstwie Gospodarki. Informacja na ten temat została opracowana w związku z prowadzonymi w MG pracami nad programem wspierania prywatyzacji pracowniczej w Polsce.

Dokument przedstawia realizację prywatyzacji pracowniczej w 11 krajach z uwzględnieniem stanu faktycznego (jej skali i zakresu), modelu realizowanego w danym państwie, podstaw prawnych oraz przykładów przedsiębiorstw zarządzanych przez pracowników lub z udziałem akcjonariatu pracowniczego. Informacja zawiera także listę 100 największych przedsiębiorstw europejskich z udziałem własności pracowniczej.

Jak wynika z opracowania, w wielu krajach, które przechodziły transformację gospodarczą, prywatyzacja pracownicza była sposobem prowadzenia przekształceń własnościowych. Ponadto analizy wskazują, iż w niektórych krajach przedsiębiorstwa zarządzane przez pracowników osiągają dobre wyniki i radzą sobie na rynku lepiej niż pozostałe przedsiębiorstwa (Wielka Brytania, Węgry).

Problematyka prywatyzacji pracowniczej jest jednym z priorytetowych działań w ramach polityki gospodarczej niektórych państw (np. Francja), a jej rozwój następuje w oparciu o szerokie podstawy prawne (m.in. Hiszpania, USA).

Do europejskich przedsiębiorstw ze znaczącym udziałem własności pracowniczej należą m.in. największe firmy sektora energetycznego (Suez, EDF), bankowego (BNP Paribas, Deutsche Bank) czy stalowego (Voestalpine). Z kolei wśród przedsiębiorstw zarządzanych przez pracowników wymienić można hiszpański wielobranżowy koncern Mondragon czy brytyjski John Lewis Partnership.

Informacja nt. prywatyzacji pracowniczej i akcjonariatu pracowniczego w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w USA została opracowana w Sekretariacie Ministra Gospodarki na podstawie materiałów nadesłanych przez Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji oraz przez Ambasadę RP w Lublanie. (MG)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj