Polska Dolina Krzemowa?

Czy w Polsce da się choćby częściowo stworzyć Dolinę Krzemową? Mamy przecież zdolnych programistów, którzy wygrywają międzynarodowe konkursy. Są pomysły, jest nie do końca wykorzystany potencjał badawczo-rozwojowy, rozsądne programy strategiczne. Co zrobić, żeby to się udało? – na te pytania 5 grudnia próbował odpowiedzieć prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego prof. Marek Hołyński, podczas wykładu otwartego na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Dolina Krzemowa to zjawisko wyjątkowe, fenomen technologiczny, socjologiczny i cywilizacyjny. Tam rodzą się komputery, tam powstał Internet i pierwsze dokonania inżynierii genetycznej. Stamtąd promieniują na świat pomysły struktur organizacyjnych oświeconych korporacji, zasady etyki programowania i wzorce tworzenia międzynarodowych zespołów badawczych" – mówi prof. Hołyński we wstępie wykładu, zachęcając do udziału wszystkich zainteresowanych kwestiami rozwoju informatyki w Polsce i na świecie.
Marek Hołyński ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej, doktoryzował się w 1975 roku w Instytucie Cybernetyki Stosowanej PAN. W latach 1981-89 był profesorem Uniwersytetu Bostońskiego i równolegle samodzielnym pracownikiem naukowym Massachusetts Institute of Technology.
 
Lata dziewięćdziesiąte spędził w Dolinie Krzemowej projektując graficzne stacje robocze dla światowych korporacji oraz opracowując algorytmy dla popularnych gier Doom i Quake i techniki animacyjne wykorzystywane na przykład w "Parku Jurajskim" i "Terminatorze 2".
 
Jest jednym ze światowych pionierów grafiki komputerowej – jego rozwiązania stosowane były w komputerach produkowanych przez IBM, Digital, Wang i Silicon Graphics. Współtworzył znany graficzny standard OpenGL oraz język VRML służący wizualizacji obiektów trójwymiarowych i protokoły pozwalające na przesyłanie multimedialnych treści w Internecie.
 
Napisał cztery książki, 40 artykułów naukowych i około 700 artykułów popularnonaukowych publikowanych w USA, a także, między innymi, w "Polityce", "Rzeczpospolitej" i "Gazecie Wyborczej". W 2005 r. otrzymał nagrodę Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji za wybitne dokonania na rzecz rozwoju teleinformatyki. W kadencji 2004-2006 pełnił funkcję wiceprezesa TVP S.A. do spraw nowych technologii. Obecnie wykłada na Polsko- Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie i jest prezesem Polskiego Towarzystwa Informatycznego. (PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj