Politechnika Łódzka jako jedyna uczelnia w kraju została zaproszona do udziału w programie współpracy państw europejskich dotyczącym transferu technologii z uczelni do gospodarki – informuje Małgorzata Trocha z Politechniki Łódzkiej. – Powierzono nam rolę prekursora i wykonawcy trzyletniego projektu pilotażowego dla Polski.
Umowa dotycząca współpracy w ramach projektu pt: „Transfer Technologii z uczelni do gospodarki" zawarta pomiędzy Europejskim Urzędem Patentowym (EPO), Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP) i Politechniką Łódzką (PŁ),została podpisana podczas międzynarodowego sympozjum z cyklu "Własność przemysłowa w innowacyjnej gospodarce", które w dniach 4-5 września odbyło się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Polska jest pierwszym w gronie 8 krajów członkowskich obok Czech, Węgier, Włoch, Słowenii, Portugalii, Rumunii i Turcji, który ratyfikował treść dokumentu. Umowę podpisali Gérard Giroud – dyrektor główny ds. spraw europejskich i międzynarodowych – ze strony EPO, dr Alicja Adamczak – prezes UPRP, w imieniu rektora Politechniki Łódzkiej prof. Piotr Szczepaniak – prorektor ds. rozwoju uczelni i współpracy z gospodarką.
"Celem projektu jest rozwijanie transferu wiedzy między uczelnią a przemysłem, doskonalenie wykorzystania wyników badań uczelni na korzyść rozwoju gospodarczego Europy oraz opracowanie procedur związanych z rolą i znaczeniem ochrony własności intelektualnej w procesie transferu technologii – informuje Małgorzata Trocha. – Konieczne jest również wzmacnianie i podnoszenie świadomości w tym zakresie. Tej tematyce podporządkowane były dalsze obrady obejmujące zagadnienia wyceny wartości wynalazków oraz oceny ryzyka związanego z ich wdrażaniem".
"Efektywne wykorzystanie najnowocześniejszych technologii powstających w ośrodkach naukowych jest jednym z kluczowych elementów zarządzania własnością intelektualną w nowoczesnym społeczeństwie opartym na wiedzy" – podkreśla Małgorzata Trocha.
Jak informuje przedstawicielka PŁ, do udziału w obradach sympozjum zostali zaproszeni obok rektorów i kadry naukowej wiodących polskich uczelni, uznani eksperci z Belgii, Danii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Europejskiego Urzędu Patentowego. W sympozjum uczestniczyło ponad 150 gości z kraju i zagranicy.
"Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie i wdrożone schematy umożliwią innym polskim uczelniom skorzystanie z wypracowanych dobrych praktyk w realizacji podobnych przedsięwzięć" – podkreśla Trocha. (ESZ, PAP – Nauka w Polsce, bsz)
Zaloguj się Logowanie