Europejski projekt pt. "Rola białek w fizjologii i patologii" Health-PROT o budżecie ponad 954 tys. euro uzyskał finansowanie w ramach programu szczegółowego Możliwości/Potencjał Badawczy 7. Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie zamierza poprzez jego realizację osiągnąć status jednego z najważniejszych w regionie ośrodków badań nad białkami. Od strony naukowej działania koordynuje prof. Jacek Kuźnicki. Jak informuje Urszula Wyrzykowska z instytutu, Projekt Health-PROT jest kontynuacją działań podjętych przez MIBMiK w ramach Centrum Doskonałości w Bio-Medycynie Molekularnej, które stworzone zostało w 5. Programie Ramowym.
Naukowcy MIBMiK i ich partnerzy z Wielkiej Brytanii, Litwy, Włoch, Holandii, Niemiec, Norwegii i Francji przeprowadzą wspólne badania nad białkami. Będą analizować enzymy modyfikujące kwasy nukleinowe o potencjalnym znaczeniu biotechnologicznym, kształtowanie neuronów w fizjologicznym i patologicznym rozwoju mózgu, molekularne podstawy rozwoju choroby Alzheimera, związki białek endosomalnych z przekazywaniem sygnałów w komórce oraz białka rzęskowe w patogenezie chorób wywołanych przez nieprawidłową funkcję rzęsek.
Badacze zamierzają organizować warsztaty, seminaria i konferencje, a wyniki badań omawiać na międzynarodowych konferencjach naukowych. Potencjał badawczy MIBMiK zostanie wzmocniony poprzez zatrudnienie dziewięciu doświadczonych naukowców z tytułem doktora, których zadaniem będzie przekazanie wiedzy doktorantom pracującym w instytucie.
Poza typowo naukowymi celami, projekt zawiera również komponent popularyzatorski. MIBMiK nie tylko zaprezentuje publicznie wyniki badań uzyskane w trakcie realizacji projektu, ale również w bardziej dostępny sposób będzie propagował ich bezpośrednie korzyści dla społeczeństwa.
Projekt rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa trzy lata. Od strony administracyjno-finansowej koordynowany jest przez pracowników Działu Współpracy z Zagranicą i Działu Księgowego instytutu, którzy od wielu lat wspierają naukowców w ubieganiu się o środki finansowe na prowadzenie badań.
Zdaniem Wyrzykowskiej, osiągnięcie ambitnych założeń będzie możliwe głównie poprzez zaangażowanie w projekt wszystkich grup badawczych MIBMiK oraz ich partnerów z prężnych europejskich ośrodków, których wybór został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów Komisji Europejskiej.
W europejskim konkursie Możliwości/Potencjał badawczy 7. PR złożono 475 wniosków, w tym 30 z polskich ośrodków naukowo-badawczych. Dofinansowanie uzyskały dwa polskie projekty, drugi pozytywnie oceniony wniosek został złożony przez Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu i nosi tytuł Animbiogen in EU.
Zaloguj się Logowanie